معاون توسعه و امور زیربنایی اداره کل امور عشایری استان کرمانشاه از آغاز کوچ بهاره عشایر استان خبر داد.
کد خبر: ۹۵۷۲۶۴
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸ 19 April 2021

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل ازایسنا،موسی بیات با اشاره به آغاز کوچ بهاره عشایر استان، اظهار کرد: گرچه بر اساس تقویم رسمی کوچ، عشایر از 15 اردیبهشت باید کوچ بهاره به مناطق ییلاقی را آغاز کنند، اما امسال به دلیل شرایط خشکسالی و کم شدن میزان بارندگی‌ها با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی استان، عشایر می‌توانند از اول اردیبهشت در مناطق ییلاقی مستقر شوند.

بیات با بیان اینکه کوچ عشایر استان معمولا حدود یک ماه ادامه دارد، گفت: خانوارهای عشایری کوچ‌رو در موسم کوچ مسافتی بین یک تا 400 کیلومتر را می پیمایند.

معاون توسعه و امور زیربنایی اداره کل امور عشایری استان کرمانشاه با اشاره به کوچ برون استانی برخی از عشایر استان کرمانشاه، اضافه کرد: عشایر برون کوچ استان در فصل کوچ از مناطق گرمسیری استان‌های ایلام، لرستان و خوزستان به مناطق ییلاقی درون استان برمی‌گردند.

بیات با اشاره به اندیشیده شدن تمهیدات لازم برای تامین امنیت عشایر در هنگام کوچ، افزود: با همکاری نیروهای نظامی و امنیتی تلاش شده تا عشایر بدون هیچ مشکل امنیتی کوچ بهاره خود را به انجام برسانند.

بیات سپس توصیه هایی هم به عشایر استان داشت و از آنها خواست تا در شرایط کرونایی امسال برای مقابله با شیوع بیماری کرونا به صورت ماشینی کوچ کنند.

بیات اضافه کرد: از عشایر درخواست می شود برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا حین کوچ پروتکل‌های بهداشتی را مدنظر داشته باشند تا خدای نکرده برای آنها و خانواده هایشان مشکلی پیش نیاید.

بیات با بیان اینکه استان کرمانشاه 14 هزار خانوار عشایری دارد، گفت: عشایر استان کرمانشاه حدود 80 هزار نفر جمعیت دارند.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار