یک کارشناس مسائل اقتصادی پاسخ داد
یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است، برای تحقق «جهش تولید با مشارکت مردم» باید به سمت فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی و نیز گسترش تعامل اقتصادی با دنیا برویم.
کد خبر: ۱۱۶۰۹۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۱ 02 April 2024

به گزارش تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا، دکتر علی حیات‌نیا از راهکارهای تحقق شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده یاد کرد و گفت: برای تحقق این شعار دو راهکار اساسی داریم. یکی آزادسازی اقتصاد در درون کشور و دیگری تعامل اقتصادی باز با دنیا.

وی با اشاره به اهمیت آزادسازی اقتصاد در درون کشور، افزود:  برای این منظور نیازمند اصلاحات ساختاری و فاصله گرفتن از تصدی‌گری حاکمیت و دولت در اقتصاد هستیم، به گونه‌ای که نقش حاکمیت در اقتصاد کشور صرفا به سیاست‌گذاری و نظارت محدود شود و اقتصاد به دست مردم و بخش خصوصی واقعی اداره شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در برخی موارد شاهد برخی فعالیت‌های ضد تولید هستیم که این روند باید اصلاح شود، ادامه داد: یک نمونه از این امر این است که در حال حاضر در ساختار مالیاتی کشور از  مولدترین بخش یعنی تولید مالیات بیشتری اخذ می‌شود، اما فعالیت‌های غیر مولد مانند واسطه‌گری، مالیاتی پرداخت نمی‌کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است، ساختار حاکمیت باید به سمت حمایت از تولید اصلاح شود تا جلوی فعالیت‌های غیرمولد در کشور گرفته شده و مردم رغبت کنند برای مشارکت در فعالیت‌های تولیدی پای کار بیایند.

حیات‌نیا همچنین فاصله گرفتن از قیمت‌گذاری‌ دستوری، اصلاح قوانین و مقررات بازدارنده و رفع موانع پیش روی تولید، صادرات و واردات را نیز از دیگری مواردی دانست که برای آزادسازی اقتصاد در درون کشوری لازم است؛ اجرایی شود.

وی دومین امری که می‌تواند به تحقق شعار سال کمک کند را تعامل سازنده اقتصادی با کشورهای دنیا اعلام کرد و یادآور شد: پیوند با اقتصاد جهانی نیز می‌تواند به مردمی سازی اقتصاد و فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی کمک کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه پس از این اصلاحات ساختاری باید سراغ موارد دیگری هم برای جلب مشارکت مردم در جهت جهش تولید برویم، افزود: یکی از این راهکارها تقویت بخش خصوصی و واگذاری شرکت‌های خصولتی به خود مردم است.

حیات‌نیا، تعاونی‌ها را نیز زمینه‌ساز جلب مشارکت مردم و تجمیع سرمایه‌های خرد آنها با هدف رونق تولید دانست که البته بیشتر در سطح محلی و منطقه‌ای اثرگذار است.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر برخی کشورهای دیگر دنیا تجارب موفقی از جهش تولید با حمایت مردم دارند که می‌توانیم از الگوهای موفق جهانی که وجود دارد هم درس بگیریم.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار