کارشناس ارشد گیاهان دارویی با اشاره به خواص فراوان شلغم گفت: این گیاه از گروه صیفی جات درمانی است که برای هر دردی درمان است.
کد خبر: ۹۱۷۳۴۶
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲ 17 November 2020

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل ازایسنا،هانیه ناصری  با اشاره به طبع گرم و تر شلغم گفت: خواص شلغم آنقدر زیاد است که می توان آن را جزو گروه صیفی جات درمانی قرار داد.

وی در تشریح برخی از خواص شلغم گفت: شلغم مقوی دستگاه گوارش است و روند درمان بیماریهای معده و روده را بهبود می‌بخشد.

وی به تاثیرات شلغم برای بهبود حافظه اشاره کرد و افزود: افرادی که حافظه ضعیف دارند حتما باید شلغم مصرف کنند، چرا که ثابت شده شلغم حافظه را تقویت می کند.

ناصری افزود: شلغم به علت داشتن ویتامین B1 درمان موثری برای کم خونی محسوب می شود.

وی تصریح کرد: مصرف شلغم برای رشد و نمو استخوانها مفید است، بنابراین زنان باردار و شیرده و بچه های در سنین رشد حتما باید از آن استفاده کنند.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی افزود: همچنین زن بارداری که در مدت بارداری شلغم خورده باشد، بچه اش زودتر رشد کرده، زودتر حرف می زند و در مقابل امراض مقاومت بیشتری خواهد داشت و همه اینها به دلیل وجود "فولیک اسید" طبیعی در شلغم است.

وی تصریح کرد: آب شلغم تازه همراه عسل اشتهاآور است و مصرف آن قند خون را پائین می آورد. همچنین نوشیدن آن برای درمان جوش صورت مفید است.

ناصری خاطرنشان کرد: شغلم پوره شده و اضافه شده در غذاهای بیماران یا کسانی که جراحی داشته اند نیز بسیار به روند درمان و بهبود ضعف بدنی آنها کمک خواهد بود.

ناصری با اشاره به تاثیرات شلغم پخته در درمان سرفه گفت: افراد برای درمان گلودرد می توانند آب پخته این گیاه را قرقره کنند.

ناصری به تاثیرات شلغم در درمان کم کاری غده تیروئید هم اشاره کرد وافزود: افرادی که غده تیروئیدشان کم ترشح می کند باید حتما شلغم بخورند، زیرا شلغم بعلت داشتن یُد فراوان ترشحات غده تیروئید را تنظیم می کند.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی از شلغم به عنوان مهمترین گیاه ضدسرطان یاد کرد و افزود: مصرف شلغم حتی گسترش سرطان را متوقف می کند.

وی به تاثیرات این گیاه در درمان بسیاری بیماریهای پوستی هم اشاره کر و افزود: مصرف شلغم در درمان انواع کهیر، اگزما و قارچ های پوستی موثر است.

ناصری افزود: شلغم پخته شده و میکس شده با کمی نشاسته و عسل بهترین دارو برای برونشیت است.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی در ادامه مصرف شلغم را در پیشگیری از سرماخوردگی و بیماریهای تنفسی موثر دانست و افزود: توصیه می شود افراد در فصل زمستان برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماریهای تنفسی حداقل چند بار در هفته شلغم مصرف کنند.

وی افزود: شلغم پخته بهترین صبحانه است، چرا که بدن را تمیز کرده و مواد سمی را از بدن خارج می سازد، همچنین افراد می توانند از شلغم رنده شده در تمامی سالاد ها، سوپ ها و حتی آش‌ها استفاده کنند.

ناصری یادآور شد: ترکیب شغلم خالی شده و پر شده با عسل و دارچین و قرار دادن آن به مدت 24 ساعت روی بخاری یا سماور و صرف آن قبل از صبحانه می‌تواند یکی از بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوانزاهای این فصل و تقویت سیستم ایمنی بدن بیماران خاص باشد.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار