مدیرکل فرودگاه بین المللی شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه از آغاز فعالیت شرکت هواپیمایی سپهران در فرودگاه کرمانشاه با ۶ پرواز برنامه‌ای هفتگی خبر داد.
کد خبر: ۱۱۰۷۷۹۲
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸ 30 May 2023

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا «مجتبی بیاتی» افزود: با پیگیری‌های مستمر صورت پذیرفته شاهد آغاز فعالیت شرکت هواپیمایی سپهران در فرودگاه کرمانشاه از ۱۲ خرداد با ۶ پرواز برنامه‌ای هفتگی در مسیر مشهد - کرمانشاه و بالعکس خواهیم بود.

وی اظهار کرد: این پروازها روزهای دوشنبه، پنجشنبه و جمعه هر هفته انجام خواهد شد.

بیاتی در ادامه با اشاره به آغاز عملیات بهسازی باند اصلی فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه از ۱۲ اردیبهشت ماه امسال افزود: مدت زمان احداث این طرح که یک طرح ملی و راهبردی برای کشور است یکسال پیش بینی شده که پیمانکار طرح قول داده آن را در آبان ماه و قبل از فصل زمستان تحویل دهد.

وی اضافه کرد: عملیات بهسازی فرودگاه علاوه بر بهسازی باند شامل توسعه پارکینگ هواپیماها نیز خواهد بود که برای اجرای آن ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده که با قولی که از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی داده شده است این اعتبار به طور کامل تامین خواهد شد.

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه اضافه کرد: هم اینک به دلیل تعمیر باند اصلی فرودگاه از باند جایگزین استفاده می‌شود که تنها برای نشست و برخاست هواپیماهای بدنه متوسط قابل استفاده است ولی با عملیاتی شدن باند جدید هواپیماهای پهن پیکر نیز قابلیت فرود در این فرودگاه را خواهند داشت.

بیاتی افزود: در صورت برنامه ریزی پروازی شرکت های هواپیمایی امکان پروازهای بین المللی نجف، بغداد، سلیمانیه و کشورهای همسایه هم با این تیپ پروازی است فقط محدودیت انجام پروازهای حج به دلیل عدم پذیرش هواپیماهای کوچک و بدنه متوسط توسط کشور عربستان وجود دارد که با عملیاتی شدن باند اصلی، امکان اعزام زایران خانه خدا از این فرودگاه نیز میسر خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه ۲ شرکت هواپیمایی به مرکزیت استان کرمانشاه درخواست مجوز کرده‌اند که موافقت اصولی برای آنها صادر شده است افزود: یکی از این شرکت‌ها خوشبختانه کار خرید هواپیما را نیز انجام داده و تاکنون موفق به خرید ۶ فروند هواپیما نیز شده است.

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه یادآور شد: امیدواریم نخستین شرکت اختصاصی هواپیمایی این استان در نیمه نخست امسال فعالیت رسمی خود را در استان آغاز و استان کرمانشاه به جمع استان‌هایی که دارای شرکت هواپیمایی اختصاصی هستند، بپیوندد.

وی تاکید کرد: فرودگاه کرمانشاه به عنوان فرودگاه «هاب» و بیس فرودگاه‌های غرب کشور محسوب می شود از این رو فعالیت این شرکت هواپیمایی در استان قادر خواهد بود به دیگر استان‌های همجوار نیز خدمات رسانی انجام دهد.

فرودگاه کرمانشاه ابتدا در محله مرادآباد که باندی خاکی داشت، تعریف شده بود و در سال ۱۳۵۰ در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار و با ارتفاع یک هزار و ۳۲۲ متر از سطح دریا در فاصله ۹ کیلومتر از میدان اصلی شهر (میدان آزادی) در شمال شرقی شهر کرمانشاه احداث شد.

 

در سال ۱۳۷۴ با خرید قسمتی دیگر از اراضی موردنیاز، مساحت فرودگاه به ۲۳۷ هکتار افزایش یافت و مطالعات لازم برای نیاز منطقه و لزوم افزایش و بهبود عوامل پروازی برای استفاده از هواپیماهای بدنه متوسط تا ایرباس از قبیل تأسیسات جانبی، ساختمان آتش نشانی و ایمنی زمینی، مدیریت اداری، پایانه مسافربری، پاویون، ساختمان امور فنی، سپاه، پلیس و تعدادی خانه های سازمانی توسعه و تکمیل شده است.

این فرودگاه قبل از انقلاب تنها دارای یک پایانه کوچک مسافری بدون تفکیک پروازهای ورودی و خروجی بود.

در بخش پروازی این فرودگاه به عنوان فرودگاه مرکزی فرودگاه های غرب کشور نقش بسزایی در جابجایی مسافرین استان‌های غربی را دارد و با انجام بیش از ۱۲۰ پرواز برنامه‌ای هفتگی به ۹ مقصد داخلی نقش تاثیرگذار و بی بدیلی در توسعه استان ایفا می‌کند.

این در حالی است که در سال های قبل از انقلاب تعداد پروازهای هفتگی این فرودگاه به عدد ۶ و تنها در مسیر تهران بوده است و تنها یک شرکت هواپیمایی در قبل از انقلاب در فرودگاه فعال بوده است که این عدد هم اکنون به عدد ۱۱ رسیده است.

همچنین این فرودگاه در سال های قبل از انقلاب دارای یک باند بوده است که اکنون دارای یک باند با تاکسی وی موازی و تطویل ۴۰۰ متری در طول سالیان انقلاب شکوهمند اسلامی بوده است.

در حوزه ناوبری نیز از این فرودگاه دارای تجهیزات ناوبری ابتدایی و عملیات پروازی از طلوع تا غروب بوده است این در حالی است که این فرودگاه هم اکنون با بهره گیری از پیشرفته ترین تجهیزات ناوبری و دارا بودن سیستم ils (آی ال اس) به صورت ۲۴ ساعته آماده سرویس رسانی می باشد.

در بخش ایمنی و آتش نشانی نیز در سال های قبل از انقلاب خودروها و تجهیزات که در این ایستگاه حضور داشتند کاملا غیرتخصصی بوده اند که اکنون به جرات می توان گفت این فرودگاه در حوزه ایمنی و آتش نشانی به روزترین تجهیزات دنیا را در اختیار دارد.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار