فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از کاهش هشت درصدی سرقت‌های مهم در استان طی ۱۰ ماهه امسال خبر داد.
کد خبر: ۱۰۹۰۵۳۷
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷ 01 February 2023

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا سردار علی اکبر جاویدان با اشاره به افزایش سه درصدی مجموع سرقت‌ها در استان، گفت: این افزایش عمدتا مربوط به سرقت‌های خرد است.

وی افزود: خوشبختانه در سرقت‌های مهم در۱۰ ماهه امسال کاهش هشت درصدی را داشته‌ایم، اما افزایش ۹ درصدی در سرقت‌های خرد که تعداد بیشتر سرقت‌ها را شامل می‌شود، موجب شده در مجموع شاهد افزایش سه درصدی سرقت در استان باشیم.

جاویدان خاطرنشان کرد: در ۱۰ ماهه امسال ۱۰ هزار سرقت مهم و بیش از ۳۰ هزار و ۹۹۰ سرقت خرد در استان داشته‌ایم و این آمار نشان می‌دهد که تقریبا ۷۵ درصد سرقت‌های استان را سرقت‌های خرد تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در سال جاری روزانه حدود ۱۰۰ مورد سرقت داشته‌ایم که بیش از ۷۵ درصد آنها سرقت‌های خرد و جزیی است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه در ادامه از دستگیری ۹۵۱۹ سارق در سال جاری خبر داد و افزود: بخش اعظم سارقان استان هم سارقان تکراری هستند.

وی افزود: همچنین عمده سارقان استان را معتادان متجاهر تشکیل می‌دهند که نقش اصلی را در انجام سرقت‌های خرد برعهده دارند.

افزایش ۳.۵ درصدی "تیراندازی" درکرمانشاه/ مجازات‌ها بازدارنده نیست

جاویدان در ادامه گریزی هم به جرائم حوزه تیراندازی داشت و با اشاره به روند افزایشی تیراندازی در ۱۰ ماهه ابتدای سال گفت: طی این مدت شاهد افزایش ۳.۵ درصدی تیراندازی و افزایش ۲۰ درصدی دستگیری‌های این حوزه بوده‌ایم.

وی افزود: طی این مدت ۱۸۰۰ قبضه اسلحه هم کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه این نکته را خاطرنشان کرد که کشفیات اسلحه توسط انتظامی استان جدای از کشفیات سایر نیروهای نظامی و امنیتی است.

جاویدان در ادامه سیر افزایشی تیراندازی‌ها در استان را ناشی از افزایش ورود اسلحه و افزایش دسترسی مردم به سلاح دانست و افزود: در گذشته عمدتا افراد در نزاع‌ها و حتی در موارد خودکشی از ابزار و سلاح سرد و شیوه‌های دیگر استفاده می‌کردند، اما اکنون به دلیل افزایش دسترسی به اسلحه شاهد افزایش استفاده از آن هستیم.

وی تاکید کرد: وجود هر نوع اسلحه اعم از شکاری و غیرشکاری یعنی ناامنی و همین در دسترس بودن موجب می شود که در برخی موارد که افراد کنترل خود را به دلیل خشم زیاد از دست می‌دهند، به راحتی دست به اسلحه برده و اقدام به تیراندازی کنند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: متاسفانه مجازات‌ها در این زمینه متناسب با جرم نیست و نیاز است که در زمینه قانون حمل سلاح بازنگری جدی صورت گرفته و سخت‌گیری‌ بیشتری اعمال شود.

وی این سخت گیری‌ها را هم در حوزه سلاح غیرمجاز و هم مجاز ضروری دانست و ادامه داد: سلاح‌های دارای مجوز هم نباید به راحتی در اختیار افراد قرار گیرد و باید برخوردها با آشکارسازی اسلحه شکاری مجاز در ملاعام تشدید شود.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه در ادامه بیشترین علت تیراندازی در استان را اختلافات مالی و خانوادگی عنوان کرد و افزود: متاسفانه عمده افراد به دلیل عدم کنترل خشم در منازعات و مشکلات خانوادگی به سرعت دست به اسلحه می‌برند و این امر می‌طلبد که در کنار جلوگیری از دسترسی افراد به اسلحه، دستگاه‌های فرهنگی نیز در بحث آموزش کنترل خشم ورود کنند.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار