مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بیمه ایرانیان ۲ سال است در سازمان تامین اجتماعی در راستای پوشش افراد فاقد بیمه مانند زنان خانه‌دار، دانشجویان و کشاورزان شکل گرفته است، گفت: از سال گذشته تاکنون چهار هزار و ۲۰۰ نفر در استان زیرپوشش بیمه ایرانیان قرار گرفته‌اند.
کد خبر: ۱۰۸۵۹۵۹
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲ 07 January 2023

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا «اسکندر کاکایی» افزود: تمام آحاد جامعه بین سنین ۱۸ تا ۵۰ سال بویژه زنان خانه دار، دانشجویان و کشاورزان می توانند زیرپوشش بیمه ایرانیان قرار گیرند و از خدمات بیمه تامین اجتماعی مانند خدمات درمانی مراکز پزشکی و دیگر مزایایی آن بهره‌مند شوند.

وی نرخ های حق بیمه ایرانیان را ۱۲ درصد، ۱۴ درصد و ۱۸ درصد اعلام کرد و گفت: از سال گذشته تاکنون حدود چهار هزار و ۲۰۰ نفر در استان زیرپوشش بیمه ایرانیان قرار گرفته اند و انتظار داریم جامعه کرمانشاهی به خاطر مزایای مناسب و خوب بیمه ایرانیان بیشتر از آن استقبال کنند.

کاکایی اظهار داشت: بیمه تا سال ۱۳۲۸ فقط بیمه اجباری براساس رابطه مزد بگیری بود، بعد از آن اگر کارگری از کار بیکار می شد، می توانست خودش حق بیمه را پرداخت کند، بعدها کسانی که جواز کسب داشتند در قالب جواز کسب می تواستند بیمه مشاغل تامین اجتماعی را بگیرند اما امروزه این امکان برای همه افراد بین سنین ۱۸ تا ۵۰ سال فراهم شده که خودشان را در قالب بیمه ایرانیان بیمه کنند.

سامانه ۱۴۲۰ تامین اجتماعی پاسخگو سولات بیمه شدگان است

مدیرکل بیمه تامین اجتماعی استان کرمانشاه در بخش دیگر از سخنان خود؛ یکی از مهم ترین اقدامات سازمان تامین اجتماعی را راه اندازی سامانه ۱۴۲۰ عنوان کرد و بیان داشت: این سامانه ۲۴ ساعته پاسخگو سوالات بیمه شدگان و مراجعه کنندگان به بیمه تامین اجتماعی است .

کاکایی افزود: بیمه شدگان از طریق این سامانه با استفاده از گوشی همراه با شماره گیری #۱۴۲۰*۴* کدملی خود را اراسال کنند و ظرف چندثانیه از سوابق بیمه، اعتبار بیمه درمانی و دیگر مزایای بیمه تامین اجتماعی خبردار شوند.

مابتفاوت افزایش ۳۸ درصد مستمری ۶ ماهه اول پرداخت می‌شود

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه در ادامه سخنانش گفت: در سال ۱۴۰۱ بیمه تامین اجتماعی حقوق مستمری بگیران را ۵۷ درصد و مستمری سایر سطوح را بیش از حدقل دستمزد شورای عالی کار ۳۸ درصد افزایش داده است.

کاکایی اضافه کرد: با اعمال ۳۸ درصد افزایش مستمری سایر سطوح بیمه تامین اجتماعی دیگر شاهد اعتصاب و اعتراض بازنشستگان در سطح استان نیستیم.

وی همچنین از پرداخت مابه التفاوت حقوق اعمال ۳۸ درصدی ۶ ماهه اول؛ در پنج ماه دوم سال، به ترتیب به همراه حقوق ماهیانه خبر داد.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه در ادامه یکی دیگر از کمک های تامین اجتماعی را کمک به زنان باردار دانست و گفت: زن بیمه شده اصلی به شرط اینکه ۲ ماه حق بیمه پرداخت کرده باشد، ۹ ماه حق باردار (بعد از زایمان) به او پرداخت می کنیم، به علاوه آن سوابق بیمه‌ای لحاظ می شود؛ یعنی هم حقوق می گیرد و هم سابقه بیمه برای او رد می شود.

کاکایی همچنین پرداخت هزینه هایی مانند تعویض سمعک، عینک، پروتز و تعویض مفصل، پرداخت غرامت ایام بیماری یا دستمزد در زمان استراحت پزشکی، پرداخت عیدی، هزینه سفر همراه بیمار به علاوه خودش، کمک هزینه کفن و دفن را از دیگر مزایا و تعهدات بیمه تامین اجتماعی دانست.

پرداخت حقوق و مستمری به حدود ۱۳۵ هزار نفر در استان

به گفته وی تامین اجتماعی کرمانشاه ۲۵۴ هزار بیمه شده اصلی و با احتساب افراد تحت تکفل حدود ۷۶۷ هزار نفر از جمعیت ۲ میلیون نفری استان را زیرپوشش دارد.

کاکایی اضافه کرد: همچنین تامین اجتماعی استان کرمانشاه ۱۸ هزار و ۲۵۰ کارگاه، فروشگاه و کارخانه بزرگ و کوچک را تحت حمایت دارد.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه همچنین بیان داشت: این سازمان ماهیانه به ۷۸ هزار نفر مستمری بگیری اصلی با احتساب افراد تحت تکفل تقریبا به ۱۳۵ هزار نفر حقوق بازنشستگی پرداخت می کند.

وی در پایان گفت: سازمان تامین اجتماعی در راستای اصل ۲۹ قانون اساسی اموراتی مانند پرداخت حق از کار افتادگی، بازنشستگی ، هزینه کفن و دفن، بیمه بیکاری و پرداخت هزینه های درمانی، کمک هزینه های بارداری و دیگر خدمات را ارایه می دهد.

اداره کل تامین اجتماعی استان کرمانشاه ۴۱۰ پرسنل، ۱۸ شعبه، ۶ کارگزاری و ۲ شعبه اقماری دارد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان، ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستای دارای سکنه دارد.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار