سرپرست فرمانداری قصرشیرین:
سرپرست فرمانداری قصرشیرین در ادامه گفت: مرز خسروی آماده‌ترین مرز کشور برای تردد زوار به عراق است و هیچ کدام از شهرستان‌های مرزی امکانات و زیرساخت‌هایی که در این مرز وجود دارد را ندارند.
کد خبر: ۱۰۶۰۷۱۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸ 09 August 2022

محمد حیدری در گفتگو با خبرنگار تابناک کرمانشاه اظهار کرد: در شهرستان امکانات و زیرساخت‌های هتلینگ و اقامتی مناسبی وجود دارد و ما ظرفیت یک هزار و ۵۰ تخت هتل را داریم که در هیچ کدام از شهرستان‌های مرزی این مهم وجود ندارد.

وی گفت: مسافت فاصله مرز خسروی با قصرشیرین بسیار کم و مسیر دسترسی به مرز خسروی نیز بزرگراه است و در مجموع اقدامات خوبی برای استقبال و خدمات دهی به زوار در این مرز انجام شده است.

رییس ستاد مدیریت و سامان دهی زائران اربعین حسینی در قصرشیرین ادامه داد:مشکلات و کمبود‌های مرز سومار را امروز با وزیر کشور و در سفری که به مرز خسروی خواهند داشت مطرح می‌کنیم.

وی گفت: با توجه به اینکه مرز سومار برای تردد لحاظ گردیده به دستگا‌های مختلف ابلاغ شده از هماهنگی لازم برای این کار برخوردار باشند.

حیدری اضافه کرد: مسیر‌های سه شهرستان در نهایت به مرز سومار ختم می‌شود و با توجه به کمبود امکانات در این مرز زوار شرایط توقف را ندارند از این رو باید امکانات بهداشتی و خدماتی را در این مرز مستقر کنیم.

به گزارش ایرنا؛ قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می‌گرفت.

خسروی یکی از مرز‌های مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی - منذریه مسیر اصلی جاده کشورمان به سوی بغداد پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه ایران به کربلاست؛ این مرز تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، کاظمین ۲۰۳، کربلا ۳۰۰، سامرا ۳۲۶ و نجف ۳۸۰ کیلومتر فاصله دارد. خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین در غرب کرمانشاه قرار دارد.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می‌کنند پس از عبور از شهر‌های دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می‌رسند.

زائرانی که از خسروی عازم عراق می‌شوند پیش از زیارت امام حسین (ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می‌کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار