هفته گذشته فرماندار کرمانشاه از ایجاد نقص فنی در پل «چم بشیر»، واقع در مسیر کرمانشاه به سنندج بعد از پل ولایت خبر داد و اعلام کرد که شهرداری برای مسدودکردن پل مذکور به دلیل احتمال خطرات مالی و جانی وارد کار شده و ایجاد جاده‌های دسترسی جایگزین برای سهولت در تردد را در دستور کار قرار داده است.
کد خبر: ۱۰۵۲۳۴۵
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴ 23 June 2022

به گزارش خبرنگار تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا، ایجاد نقص فنی در این پل هفته گذشته منجر به ترافیک سنگین در مسیر اصلی غرب به شرق و شرق به غرب کرمانشاه (راه اصلی اتصال جاده بیستون به کامیاران) شد و با این‌حال پیگیری‌های خبرنگار ایرنا نشان داد که این انسداد مسیر به دنبال سرقت از پل رودخانه «چم بشیر» در محدوده شرق پل امام حسین، رخ داده است.

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا، سارقان قسمت‌های فلزی از جمله میله گرد‌های زیرین پل را به سرقت برده اند که این موضوع باعث شده است استحکام پل به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کند و خطر ریزش آن متصور باشد.

داستان سرقت از پل‌های شهر کرمانشاه چه بود؟
انسداد مسیر دسترسی به پل چم بشیر
فرماندار کرمانشاه در رابطه با این موضوع به ایرنا گفت: پس از اطلاع از موضوع سرقت، تیم‌های بازرسی به سرعت به منطقه اعزام شدند و پل را غیر قابل استفاده تشخیص دادند.

«فضل الله رنجبر» توضیح داد: با توجه به اینکه مسیر جزو جاده‌های پر تردد و ترانزیتی کرمانشاه محسوب می‌شود در نشستی اضطراری تصمیم بر آن شد که برای حفاظت از جان شهروندان محدوده پل را به صورت کامل با همکاری نیروی انتظامی و شهرداری مسدود کنیم.

داستان سرقت از پل‌های شهر کرمانشاه چه بود؟
ایجاد مسیر جایگزین به واسطه کانال موقت بر روی رودخانه
احتمال تخریب پل وجود دارد

معاون عمرانی شهرداری کرمانشاه نیز با تاکید بر اینکه سرقت در کاهش ایمنی پل بسیار موثر بوده است به خبرنگار ایرنا، گفت: بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده با مدیران بالا دستی یک تیم کارشناسی برای برآورد وضعیت پل به کرمانشاه خواهد آمد.

«حمید اعتصام فر» توضیح داد: در صورتی که این تیم پل را قابل ترمیم تشخیص دهند به زودی کار رفع نقص آغاز خواهد شد، اما با توجه به طول عمر سازه و حجم خسارت‌های وارده احتمال تخریب پل و بازسازی مجدد آن نیز وجود دارد که پروسه‌ای زمان بر خواهد بود.

ترافیک سنگین و مسیر‌های جایگزین

کارکنان شهرداری از سمت شرق به غرب در فاصل ۲۰ متری پل و از سمت غرب به شرق در فاصله حدود یک کیلومتری و ورودی پل ولایت را به وسیله نیوجرسی مسدود کردند و خودرو‌ها را با کمک نیرو‌های راهور به خیابان‌های اطراف هدایت کردند واکنون خودرو‌ها از مسیر جایگزین تردد می‌کنند.

معاون عمرانی شهردار کرمانشاه با اشاره به ترافیک شدید ایجاد شده در خیابان‌های اطراف این پل گفت: گذرگاه‌های موقت در کنار پل ایجاد شده تا مسیر تردد خودرو‌ها به صورت موقت باز شود.

اعتصام فر عنوان کرد: در قسمت شمالی پل برای خودرو‌هایی که قصد تردد از شرق به غرب را دارند یه کانال موقت بر روی رودخانه ایجاد و مسیر را آسفالت کرده ایم که تردد با ترافیکی روان در آن جریان دارد.

وی افزود: در بخش جنوبی پل و نزدیکی مسیر غرب به شرق نیز یک کانال موقت در حال احداث است و یک تیم نیز کار آسفالت مسیر جایگزین را انجام داد و این مسیر نیز برای گذر خودرو‌ها آماده شده است.

داستان سرقت از پل‌های شهر کرمانشاه چه بود؟

سرقت از پلی بزرگ‌تر

چم بشیر تنها پلی نیست که توسط سارقان مورد دستبرد قرار گرفته است بلکه بر اساس تحقیقات خبرنگار ایرنا، اتصالات اصلی پل بزرگراه امام خمینی کرمانشاه که بر روی رودخانه قره سو قرار دارد نیز ناپدید شده اند.

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا، بخش عمده و اصلی اتصالات استحکامی زیرین این پل باز و یا بریده شده اند و حتی بخش‌هایی از صفحه‌های فلزی پایه‌های پل نیز اسیب دیده به نظر می‌رسند.

بخش‌های استحکامی به سرقت رفته از دید عموم خارج هستند و تنها با ورود به بخش‌های زیرین پل و قدم زدن در کنار رودخانه قره سو می‌توان آن‌ها را دید.

معاون عمرانی شهرداری کرمانشاه در رابطه با سرقت از این پل نیز به خبرنگار ایرنا، گفت: متاسفانه سرقت ایمنی پل را کاهش داده است، اما موضوع آن همچون پل چم بشیر حاد نیست که جلوی تردد گرفته شود.

اعتصام فر توضیح داد: اکنون ایمنی پل کاهش پیدا کرده است و باید به زودی برای رفع نقص و جبران خسارت‌های پل اقدامات لازم انجام شود.

داستان سرقت از پل‌های شهر کرمانشاه چه بود؟
قسمت‌های به سرقت رفته استحکامات زیرین پل بزرگراه امام کرمانشاه
سرقت نابخشودنی

عضو شورای شهر کرمانشاه نیز این نوع از سرقت را نابخشودنی توصیف کرد و به خبرنگار ایرنا، گفت: سارقان با چنین سرقتی جان بسیاری از شهروندان کرمانشاهی را تهدید کرده اند که به هیچ عنوان قابل بخشش نیست.

سید «حجت موسوی اجاق» با تاکید بر اینکه در پی برخورد با عوامل دخیل در این سرقت و موارد مشابه آن هستیم افزود: در صورتی که عوامل نظارتی دیرتر متوجه این سرقت می‌شدند امکان بروز بحرانی جدی در شهر وجود داشت از این رو از دستگاه قضایی می‌خواهم که برخورد جدی با این سرقت‌ها را در دستور کار قرار دهند.

گروهی از سارقان دستگیر شدند

فرماندهی انتظامی شهرستان کرمانشاه نیز توضیح داد که هفته گذشته پس از مشخص شدن موضوع سرقت از پل چم بشیر اقدامات انتظامی ویژه برای دستگیری سارقان را آغاز و در نهایت خبر دستگیری سارقان را به ایرنا اعلام کرد.

سرهنگ «علیرضا دلیری» فرمانده انتظامی این شهرستان در رابطه با سرقت پل چم‌بشیر به خبرنگار ایرنا، گفت: ۲ گروه سه نفره از سارقان مرتبط با این موضوع دستگیر شده اند و روند دستگیری دیگر عوامل نیز ادامه دارد.

وی در رابطه با شیوه سرقت توضیح داد: سارقان در ساعات خلوت با استفاده از ابزار‌های برش شارژی اقدام به برش آهن آلات و استحکامات زیرین پل کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان کرمانشاه عنوان کرد: با توجه به افزایش قیمت آهن در بازار این امکان وجود دارد که سارقان به فکر آسیب زدن به امکانات عمومی باشند از این رو ما تیم‌های نظارتی خود را افزایش و هماهنگی‌های لازم را با شهرداری انجام شده است.

سرهنگ دلیری افزود: با توجه به اینکه مقصد این نوع از سرقت‌ها معمولا مراکز خرید و فروش ضایعات و کارخانه‌های ذوب آهن است، تیم‌های نظارتی بر فعالیت این نوع از مشاغل باید فعال شوند.

داستان سرقت از پل‌های شهر کرمانشاه چه بود؟

وی با اشاره اینکه سرقت تجهیزات شهری در کرمانشاه پیش از این نیز مشاهده شده است، گفت: بر اساس آمار‌های نیروی انتظامی، کرمانشاه در زمینه بروز این نوع از سرقت در میانه کشور قرار می‌گیرد و وضعیتی بحرانی ندارد.

با توجه به اینکه مدت زمان کوتاهی از دستگیری سارقان پل چم بشیر می‌گذرد دستگاه قضایی تاکنون نسبت به موضوع و مجازاتی که در انتظار سارقان است اظهار نظر نکرده است.

از سوی دیگر سرنوشت ایمنی سازی پل محدود بزرگراه امام خمینی و دستگیری سارقان آن هنوز مشخص نیست که در صورتی که به آن‌رسیدگی نشود با توجه به حجم بالای تردد می‌تواند بحران آفرین باشد.

بیش از نیمی از جمعیت ۲ میلیون نفری استان کرمانشاه در شهر کرمانشاه سکونت دارند.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار