تکیه بیگلربیگی کرمانشاه مرمت می‌شود

معاون میراث‌فرهنگی استان کرمانشاه از شروع عملیات مرمت تکیه بیگلربیگی کرمانشاه با اعتبار سه میلیارد ریال خبر داد.
کد خبر: ۱۰۸۸۰۵۲
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۱ 18 January 2023

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا داریوش فرمانی با اعلام این خبر اظهار کرد: تکیه بیگلربیگی یکی از تکایای مهم شهر کرمانشاه است که سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. 

وی افزود: این بنای ارزشمند که در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده، یکی از پایگاه‌های کهن شهر کرمانشاه در برگزاری مراسم‌ عزاداری به ویژه در ایام محرم و نیز محلی برای خدمات‌دهی به زوار عتبات عالیات بوده است. 

معاون میراث‌فرهنگی استان کرمانشاه با تاکید بر اهمیت این بنا برای مردم کرمانشاه، گفت: تکیه بیگلربیگی علاوه بر کاربرد مذهبی به لحاظ معماری نیز الگویی از معماری ایرانی اسلامی است. 

وی افزود: همچنین قرار گرفتن موزه‌های خط و کتابت و پارینه سنگی کرمانشاه در دل این بنا اهمیت آن را به لحاظ گردشگری افزون کرده است. 

فرمانی تصریح کرد: با توجه به اهمیت بنا و ضرورت مرمت برخی از بخش‌ها، امسال‌ از محل اعتبارات استانی مبلغ سه میلیارد ریال به آن اختصاص یافته که عملیات اجرایی آن در روزهای گذشته آغاز شده است. 

وی افزود: دفع رطوبت، رنگ‌آمیزی، اندودکاری و تعویض تیر چوب‌های فرسوده  بخشی از این عملیات مرمت اضطراری است. 

تکیه بیگلربیگی در بافت قدیم شهر کرمانشاه در خیابان مدرس و محله فیض آباد قرار دارد و قدمت آن به دوران قاجار باز می‌گردد. این بنا که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده به لحاظ آیینه‌کاری بسیار زیبای حسینیه آن از شهرت ویژه‌ای برخوردار است. موزه خط و کتابت و موزه پارینه‌سنگی کرمانشاه در بخش‌هایی از این بنا قرار دارند. 

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار