برگزاری نخستین نمایشگاه ساخت داخل

 به گزارش خبرگزاری تابناک و به نقل از وزارت صنعت و معدن تجارت،داریوش اسماعیلی بیان کرد: اصل مطلب در استفاده از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های داخل و ساخت داخل، در درجه نخست نیازمند عزم مسئولین است که اراده کنند و بپذیرند و به دنبال این مهم باشند. در درجه دوم هم همراهی و همگامی مردم است.

او با اشاره به جهت گیری‌های مثبت انجام شده در راستای تولید داخل توضیح داد:جهت گیری‌های مثبت و خوبی درباره «نهضت ساخت داخل» از سوی وزارت صمت و شخص وزیر انجام شده است و ما هم امیدواریم که این مساله محقق شود.

عضو کمیسون صنایع و معدن مجلس با اشاره به اینکه تا اسباب و وسایل فراهم نشود، تحقق این کار بسیار سخت خواهد بودگفت: امیدواریم با ایجاد یک انسجام داخلی و همراهی و معاونت‌های وزارت صمت و با هم بتوانیم در این جهت حرکت کنیم.

او ادامه داد: نباید فراموش کنیم آنچه که لازم داریم این نمایشگاه نیست. نمایشگاه برگزار می‌شود و شرکت‌ها مختلف توانمندی‌های خود را به نمایش می‌گذارند؛ متخصصان، فناوران و تولید کنندگان به این نمایشگاه می‌روند و مذاکراتی انجام می‌شود و با آخرین متد‌ها آشنا می‌شوند و امکانات ساخت داخل بررسی می‌شوند؛ و ارزیابی من در این زمینه‌ها مثبت است اما؛ تاکید دارم که این موضوعات نباید به این نمایشگاه‌ها بسنده شود.

اسماعیلی با اشاره به تجهیز و نوسازی ماشین آلات معدنی تاکید کرد: بزرگترین مشکلی که ما در حوزه صنایع معدنی داریم: تجهیز و نوسازی ماشین آلات معدنی است. ماشین آلاتی که در معادن فعال هستند، فرسوده و بروز نیستند و این ماشین آلات در دنیا دیگرکمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او با اشاره به ظرفیت جابه جایی ذخایر معدنی در کشور گفت: ماشین آلاتی امروزه در جهان استفاده می‌شود که ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن جا به جا می‌کند و ما حداکثر وزنی که می‌توانیم از ذخائرمعدنی جابه جا کنیم از ۱۵۰ تن تجاوز نمی‌کند.

او از وزارت صمت و ایمیدرو خواست که براساس نقشه معدنی ایران و در همان راستا عمل کنند؛ ودر طول برگزاری نمایشگاه مذاکراتی داشته باشند، تا شرکت‌ها بدانند که چگونه می‌توانند از معادن پشتیبانی کنند که آن‌ها اقدام به نوسازی ماشین آلات کنند.

او با چالش میان فعالان بخش تولید معدن با محیط زیست اشاره کرد و گفت: سازمان محیط زیست وظیفه صیانت از محیط زیست را داراست و بخش فعال در معادن هم به دنبال تولید هستند تا کشور را به خودکفایی برسانند. گاهی برخورد‌هایی بین این ارگان به وجود می‌آید که با تکنولوژی‌های روز این برخورد‌ها قابل حل است. وآن نیازمند آشنایی هر دوطرف با این تکنولوژی‌ها است.

اسماعیلی ادامه داد: امروز خوشبختانه توانمندی در شرکت‌های دانش بنیان و ساخت داخل بسیار بالاست در حوزه حفاری در معادن در کشور این شرکت‌ها ماشین آلات قابل حملی را تولید کردند که آسیب به محیط زیست را کاهش می‌دهد. قطعات این ماشین الات با دست قابل حمل است و نیاز به احداث جاده و تردد ماشین‌های سنگین در محیط زیست نیست.

او بیان کرد: نمایش این گونه ماشین آلات آشنایی هر دو مجموعه فعالان بخش معدن و محیط زیست را به همراه خواهد داشت، که در کنار آشنایی به مطالبات خود هم برسند.

رئیس نظام مهندسی معدن با اشاره به خودکفایی در تکنولوژی‌های ترن هوایی برای حمل مواد استخراج شده در معادن گفت: برای حمل مواد استخراج شده دیگر نیاز به جاده و ماشین‌های سنگین نخواهد بود با ریل‌های هوایی که تکنولوژی آن داخل ایران میسر شده و تولید می‌شود می‌توان مواد استخراج شده را با کاهش ضربه به محیط زیست انجام داد. این مسائل می‌تواند برای بخش معدن و محیط زیست و منابع طبیعی مفید باشد و مهم است که دولت حمایت کند.