ارزش محصولات معدنی به ۲۰ میلیارد دلار در سال می‌رسد

به گزارش خبرگزاری تابناک و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت صنعت ، رضا رحمانی در دومین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با رویکرد رونق تولید که با موضوع پایش برنامه های بخش معدن و صنایع معدنی برگزار شد، گفت :‌ ظرفیت بزرگی در بخش معدن و صنایع معدنی وجود دارد و به همین دلیل توسعه این بخش را در اولویت امسال وزارتخانه قرار دادیم.

 رحمانی افزود: انقلاب معدنی از تغییر فکر و گفتمان حاصل می شود و در این خصوص باید ایمیدرو، معاونت معدن و صنایع معدنی وزارتخانه ورود کنند و همچنین در حوزه اطلاع رسانی و رسانه ای نیز برای جا انداختن این مسئله فرهنگ سازی شود.

 او با بیان اینکه بخش معدن ظرفیت کسب درآمد به اندازه بخش نفت را دارد و می تواند جایگزین این صنعت شود، اظهار کرد: بخش معدن بر خلاف نفت اثر پذیری کمتری از تحریم ها دارد و سرمایه گذاری در این حوزه و تولید محصولات با ارزش افزوده می تواند آبادانی و اشتغال را برای کشور به همراه داشته باشد.

 رحمانی با تاکید بر اینکه اکتشاف معدن در اولویت قرار دارد، گفت: تولید از مرحله اکتشاف آغاز می شود و امسال باید این بخش را تقویت کنیم.

 او اضافه کرد: در بخش هایی همچون وحدت فرماندهی پروژه های معدنی و آزادسازی پهنه ها مواردی وجود دارد که باید اصلاح شود، همچنین تصمیماتی که در سطح وزارتخانه اتخاذ می شود باید به درستی به سطوح میانی و پایینی منتقل شود که بعضا نواقصی در این خصوص مشاهده می شود.

 وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به طرح اکتشاف و نوسازی معادن گفت: برای این حوزه باید با استفاده از بودجه های وزارتخانه، کار را پیش ببریم و در جایی که با مشکل مواجه هستیم نیز به دنبال راهکارهایی همچون استفاده از صندوق توسعه ملی، انتشار اوراق و... باشیم.

 اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی، اجرای پروژه توسعه فعالیت های اکتشافی، پروژه احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به تعداد150 معدن، پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی و تجهیز و نوسازی معادن کشور سرفصل های برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بخش معدن در سال 98 است که امروز با حضور معاونین و مدیران مربوطه به ریاست مقام عالی وزارت بررسی شد.