۱۱ هزار و ۵۰۰ تن فولاد در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه توزیع می‌شود

به گزارش تابناک به  نقل از خبرگزاری فارس از سرپل‌ذهاب، علی‌رضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جلسه‌ای با ستادهای معین بازسازی مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه به بررسی مسائل و مشکلات مردم این منطقه از جمله گرانی مصالح ساختمانی و افزایش سقف تسهیلات بانکی پرداختند.

براساس گزارش فارس، کوچه‌کوچه شهرستان زلزله‌زده سرپل‌ذهاب این روزها همچون یک کارگاه ساختمانی از پی‌کنی تا فنداسیون گرفته تا اسکلت و سقف‌زنی مشاهده می‌شود؛ مردم در تلاش‌اند که هر چه سریع‌تر اسکان یابند.

تابش در این نشست با بیان اینکه برنامه بازسازی زودتر از برنامه زمان‌بندی درحال اجرا است، اظهار داشت: بیش از 12 واحد روستایی تا پایان شهریورماه به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

بالا رفتن قیمت خرید مصالح ساختمانی طی این روزها و نیمه‌تمام ماندن کار پیمان‌کاران یکی از مشکلاتی است که مردم مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با آن مواجه هستند که رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این رابطه یک خبر خوب به اهالی این مناطق داد.

وی به توافقنامه وزارت صنایع و معادن با بنیاد مسکن اشاره و بیان کرد: 11 هزار و 500 تن فولاد براساس این توافقنامه در مناطق زلزله‌زده توزیع می‌شود.

سیمان نیز قرار است از هفته آینده روزی 2 هزار تن در منطقه بین متقاضیان توزیع شود که به گفته تابش، توزیع سیمان رایگان اهدایی مقام معظم رهبری از سوی بنیاد مستضعفان نیز در مناطق‌ زلزله‌زده استان کرمانشاه در حال اجرا است.

175 هزار تن سیمان توسط بنیاد مستضعفان باعنوان هدیه رهبری برای مناطق زلزله‌زده تخصیص یافته که تاکنون بیش از115 هزار تن وارد استان شده است.

وی در خصوص وام تکمیلی مصوبه هیأت دولت، تصریح کرد: علاوه بر تسهیلاتی که خانوارهای زلزله‌زده در شهر و روستا گرفته‌اند از هفته آینده 5 میلیون تومان بلاعوض و 10 میلیون تومان وام تکمیلی به متقاضیان شهری و 5 میلیون تومان بلاعوض و 5 میلیون تومان وام تکمیلی به متقاضیان روستایی داده می‌شود.

آن‌طور که تابش می‌گوید، ابلاغیه این مصوبه هفته آینده به بانک‌ها داده می‌شود و درخصوص نحوه ارائه این تسهیلات و مبالغ بلاعوض اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: افرادی که ساخت و ساز آن‌ها به پایان رسیده و زیر سقف زندگی می‌کنند نیز می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی وضعیت ساخت‌ساز در مناطق زلزله‌زده روستایی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در شهرهای زلزله‌زده 8 هزار واحد احداثی در حال ساخت و ساز است.

براساس این گزارش، 5 هزار واحد قرار است در شهر زلزله‌زده سرپل‌ذهاب ساخته، 11 هزار واحد تعمیر و 2 هزار واحد مقاوم‌سازی شود.

گفتنی است، زلزله‌ 7.3 ریشتری 21 آبان ماه سال گذشته به 9 شهر و یک‌هزار و 923 روستای استان کرمانشاه آسیب رسانده است.