سیاوش وزیری در گفتگو با تابناک:
متخصص بیماری‌های عفونی و رییس بیمارستان‌ گلستان کرمانشاه گفت:حذف دورهمی‌ها و شب‌نشینی‌ها برای حذف چرخه انتقال کرونا ضروری است.
کد خبر: ۹۲۱۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵ 05 December 2020

سیاوش وزیری در گفتگو با خبرنگار تابناک کرمانشاه،اظهار کرد:آن چیزی که در این شرایط اهمیت دارد، پیشگیری و ممانعت از تجمعات خانوادگی است، یعنی گردهمایی‌های کوچک باید حذف شود و از این طریق به کاهش و حذف چرخه انتقال ویروس کمک کرد.

وی تصریح کرد: محدودیت ها و ممنوعیت‌هایی که در ۲ هفته گذشته به دستور استاندار کرمانشاه در سطح استان اعمال شده بسیار مفید و موثر بوده است.

وزیری با تاکید بر این موضوع که در موج سوم همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ پیشگیری و ممانعت از تجمعات خانوادگی بسیار مهم است، افزود: باید محدودیت و ممنوعیت برای گردهمایی‌های کوچک اعمال شود چرا که هرچه به روزهای آخر آذر ماه نزدیک می‌شویم و مردم در این ایام بسیار به شب‌نشینی‌ها عادت دارند و مراسم شب یلدا را داریم این دورهمی‌ها و شب‌نشینی می‌تواند ریسک انتقال را بالا ببرد.

رییس بیمارستان گلستان گفت:در موج سوم،  انتقال اجتماعی بسیار کم شده و بیشترین میزان ابتلا و سرایت به واسطه انتقال ویروس در درون خانواده هست و انتشار داخل خانوادگی وجود دارد.

وی از مردم خواست از گردهمایی‌های کوچک باید جدا،شب‌نشینی‌ها و معاشرت‌ها خودداری و پرهیز کنند تا شاهد کمتر شدن موارد بیماری باشیم.

وزیری با اشاره به اینکه بررسی‌ها در کشور نشان می‌دهد که یک فرد دارای بیماری کووید ۱۹ (پی سی آر مثبت) به طور متوسط در دوره کوتاه سه تا پنج روز هفت نفر را مبتلا کند،خاطر نشان کرد: به همین دلیل جلوگیری از گردهمایی‌های کوچک و خانوادگی قویاً در این مرحله باید پیگیری شود و به طور قطع می تواند فرآیند انتقال ویروس را کنترل کند. اگر چه زنجیره انتقال ویروس به طور کامل قطع نمی شود اما یک فرد با پی سی آر مثبت می تواند هفت نفر را مبتلا کند وقتی به شدت و با نظارت قرنطینه شود از آلودگی‌های ثانویه می توانیم جلوگیری کنیم.

متخصص بیماری های عفونی افزود:به طور متوسط بیماران کووید ۱۹ کمتر از ۵۰ درصد شرایط قرنطینه را رعایت می‌کنند و در سطح شهرها و استان‌ها تردد دارند و حجم بالایی از آلودگی را به صورت ثانویه انتقال می دهند لذا بر قرنطینه خانگی و ایزوله شدن بیماران پی سی آر مثبت تاکید می‌شود و درخواست داریم ترددهای شبانه نیز محدود شود.

وزیری با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته،تاکید کرد: همنشینی‌ها و معاشرت‌های خانوادگی در ۲ هفته آخر آذر ماه می‌تواند سبب شیوع بیشتر کرونا شود که جداً باید از این موضوع جلوگیری شود و رسانه‌ها نیز نسبت به آگاهی‌بخشی این موضوع به آحاد مردم کوشا باشند.امیدواریم با کنترل این موج شاهد طغیان دیگری در آینده نباشیم و با آمدن واکسن امید در مردم نیز بیشتر همچنین شود و البته از همه اقشار خواستاریم رعایت توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمع ها حتی گروه‌های خانوادگی را در اولویت قرار دهند.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار