امروزه یکی از بزرگترین مسائل بهداشتی جهان، بیماری سل است. پیش‌بینی می‌شود که از هر سه نفر جمعیت جهان، یک نفر به «باسیل سل» آلوده بوده و در هر ثانیه یک نفر به تعداد آنان افزوده خواهد شد.
کد خبر: ۹۱۰۰۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱ 18 October 2020

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا،نگران کننده‌ترین موضوع در ارتباط با بیماری سل این است که طبق برآوردهای موجود ۵۰ میلیون نفر از این افراد، به باسیل سل مقاوم به چند دارو (MDR-TB) آلوده هستند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی، حدود ۱۰.۲ میلیون نفر جدید به سل فعال مبتلا شده ( ۵.۹ میلیون نفر مرد، ۳.۵ میلیون نفر زن و یک میلیون نفر کودک) که برآورد می‌شود حدود ۱.۶۷ میلیون نفر در اثر این بیماری جان سپرده‌اند.

عامل بیماری سل، میکروبی میله ای شکل(شبیه مداد) و بسیار کوچک است که وارد بدن شده و تنها توسط میکروسکوپ دیده می شود. به این میکروب میله ای شکل 'باسیل سل' می گویند و باسیل سل چون بسیار کوچک است، براحتی در هوا شناور می‌ماند.

مهرماه هرسال به جهت تقارن با سالروز در گذشت زکریای رازی وتحقیقات ارزنده این حکیم گرانقدر در باره بیماری سل، روز ملی مبارزه با سل نامگذاری گردیده است .

۹۰درصد مرگ‌ها در کشورهای در حال توسعه

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به مناسبت ۲۵مهرماه روز جهانی مبارزه با سل به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از ۹۰ درصد موارد بیماری و مرگ ناشی از سل در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد، کشورهایی که ۷۵ درصد موارد بیماری در آنها به فعال‌ترین گروه سنی به لحاظ اقتصادی (یعنی ۱۵ تا ۵۴ سالگی) تعلق دارد.

دکتر ابراهیم شکیبا افزود: در این کشورها یک فرد بزرگسال مبتلا به سل به طور متوسط سه الی چهار ماه قادر به کار کردن نبوده و لذا ۲۰ تا ۳۰درصد درآمد سالانه خانواده وی از دست می رود، این در حالیست که با مرگ چنین فردی به طور متوسط ۱۵ سال درآمد خانواده به طور یکجا از بین خواهد رفت.

وی تصریح کرد که سل بجز لطمات اقتصادی، اثرات منفی غیرمستقیم دیگری نیز بر کیفیت زندگی بیماران یا افراد خانواده آنها می گذارد. نظر به ضرورت بزرگداشت این مناسبت با شعار سازمان بهداشت جهانی "الان وقت پایان دادن به سل است " اطلاع رسانی وحساس سازی همگانی در راستای ارتقای آگاهی عموم الزامی می باشد.

سل ۸۰درصد ریه را درگیر می‌کند

رئیس شبکه بهداشت استان کرمانشاه در ادامه گفت: سل یک بیماری عفونی ناشی از میکروبی بنام باسیل سل است که معمولا ۸۰ درصد موارد ریه‌ها را مبتلا ولی می‌تواند موجب ابتلا اعضای دیگر بدن مانند استخوان‌ها، مفاصل، کلیه، پوست و سایر اعضا شود.

شکیبا افزود: سل به طور عمده یک بیماری قابل انتقال از راه هواست، هنگام عطسه سرفه حرف زدن و خندیدن توسط بیمار مبتلا به سل ریوی قطراتی ریز حاوی میکروب سل در هوا پراکنده می‌شود که به مدت چند ساعت در هوا به حالت معلق باقی می‌ماند.

وی تصریح کرد که مهمترین راه انتقال بیماری سل از طریق تنفس و ورود باسیل ( باکتری) به ریه یا بافت‌های دیگر بدن از طریق خون است.

او گفت: اگر فردی سالم در هوای آلوده به این قطرات ریز تنفس کند میکروب سل وارد ریه‌ها می‌شود با این حال برای انتقال بیماری تماس طولانی و نزدیک با بیمار لازم است.

وی توضیح داد که

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار