زندگینامه شهید «صفر خوشروان» از شهدای گیلانغربی ملقب به «شیر بیشه‌های زرد» همان شهیدی که رکوردار خنثی‌سازی یک هزار قبضه مین در یک روز است، فیلمنامه می‌شود.
کد خبر: ۹۰۴۳۸۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰ 28 September 2020

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل ازایرنا، نگارش فیلمنامه ای با عنوان خوشروان با هدف ساخت تله فیلمی سینمایی به نویسندگی و کارگردانی «نوراله فتاحی» در شهرستان گیلانغرب آغاز شده است.

فتاحی اهل گیلانغرب و از اولین فیلمسازان این شهرستان است که چندین فیلم مختلف در زمینه های اجتماعی و دفاع مقدس در زمینه میدان های مین با مشارکت مرکز مین زدایی کارگردانی کرده و در جشنواره های مختلف حضور داشته است.

کارگردان فیلمنامه خوشروان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: همزمان با نگارش اولیه فیلمنامه تحقیق و پژوهش میدانی در ابعاد مختلف به منظور نگارش فیلمنامه در جریان است.

فتاحی اظهار داشت: داستان فیلمنامه خوشروان درباره شهید صفر خوشروان از شهدای شاخص شهرستان گیلانغرب است که در سال های اول جنگ و تجاوز رژیم عراق به خاک ایران با شیوه های خلاقانه و ابتکارهای خاص خودش در مقاطع حساس دشمن را به زانو درآورد و از خود خاطرات و قهرمانی ها برجای گذاشته که بسیار قابل تامل و توجه است.

وی اضافه کرد: شهید صفر خوشروان به شدت محبوب دل های خاص و عام در خطه غرب کشور است که نفس های گرم این شهید والامقام در تارو پود شهر گیلانغرب جاری است.
این کارگردان گفت: شهید خوشروان، شجاعتی کم نظیر داشت و با وجود بارها مجروح شدن بلافاصله بعد از بهبودی به جبهه ها و میان دوستانش باز می گشت تا چون همیشه قوت قلب شان باشد و مایه هراس دشمن شود.

فتاحی ادامه داد: این محبوبیت به دلیل شخصیت جذاب و چند بعدی ایشان است زیر این شهید وارسته شخصیتی چند بعدی و عمیق داشته از جمله در هنر نقاشی، خطاطی، بنایی، خیاطی و نیز امور فنی و همچنین پاکسازی میادین مین استاد بود.

او گفت: تاکتیک های جنگی خلاقانه وی موجب بهت همگان شده و در جبهه جنگ هم بسیار شخصیتی محبوب و فرمانده ای نخبه بود که به همین منظور تمام تلاش من نوشتن و پرداخت فیلمنامه ای دقیق همراه با ساختاری دراماتیک به منظور ارتباط عمیق با مخاطبان است.

این کارگردان اضافه کرد: ساخت اثری به دور از کلیشه های رایج و تکراری در ژانر دفاع مقدس مورد توجه است که مهم ترین قسمت کار تمرکز بر تحقیق و پژوهش همه جانبه درباره شخصیت شهید صفر خوشروان است و آن چه برای من اهمیت دارد اشراف بر تمامی جزییات زندگی این شهید است، به همین منظور مطالعه همه جانبه ای در حال انجام است تا در خصوص این امر مهم دچار اشتباه و کم کاری و یا بزرگنمایی نشویم.

او گفت: در مرحله پژوهش هرچه پیش می روم با شنیدن از زبان دیگران درباره شهید والا مقام خوشروان دچار تحیر می شوم تازه دریافته ام شهید خوشروان دریای بیکرانی است که خیلی ها چیز زیادی در باره الهی بودن وی نمی دانند.

فتاحی اظهار داشت: هدف من ساخت فیلمی واقع گرایانه به دور از خیال پردازی ها است زیرا احساس می کنم نفس های گرم شهید خوشروان در تار و پود شهر مقاوم گیلانغرب واقعا جاری است و به حقیقت که شهدا زنده اند و من در مرحله تحقیق و پژوهش این موضوع را عمیق تر احساس و مشاهده می کنم.

او گفت: همراهان و همرزمان آن شهید بزرگوار سرداران قدرت الله احمدی پور، مجتبی مهدیخانی، یدالله احمدی پور، قدرت الله حسنی، نوری تبار، حیات قاسم نژاد و حاج علی اکرم حیدری، ماشااله پرنور، علی اشرف و علی اقدس پیرو و خسرو امینی و احمد شیرزادی نویسنده چندین کتاب در زمینه دفاع مقدس و خانواده گرامی شهید خوشروان در مرحله تحقیق و پژوهش همراهی صمیمانه ای دارند.

او ادامه داد: مشاور پروژه سینمایی سرهنگ جواد نجفی فرمانده سپاه پاسداران گیلانغرب و سلطانمراد شهبازپور خبرنگار ایرنا مشاور رسانه ای این پروژه است.

سردار شهید صفر خوشروان فرمانده دلاور سپاه در جبهه های گیلانغرب سال ۱۳۳۴ در روستای «نیان و قیلان» از توابع دهستان ویژنان در بخش مرکزی شهرستان گیلانغرب در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود که نخستین فرزند خانواده بود که دوران تحصیل ابتدایی و راهنمایی را در زادگاهش گذراند و سپس برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه راهی قصرشیرین شد و در سال ۱۳۵۴ موفق به دریافت مدرک دیپلم در رشته تجربی شد.

بعد از پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی، شهید خوشروان بر خود تکلیف دانست در اولین فرصت با همکاری همرزمانش، سپاه پاسداران گیلانغرب را راه اندازی کرد و خود فرماندهی نقاط حساس و راهبردی جبهه گیلانغرب (آوزین، چغالوند، چرمیان، شیاکوه، برآفتاب، تنگ حاجیان، بانسیران، انارک، گورسفید، شکمیان و تنگ کودک) را بر عهده گرفت و به حق این محور عملیاتی با طول و عرض جغرافیایی گسترده در مقابل مدیریت و قدرت سازماندهی او سر تعظیم فرود آورده بود.

خنثی سازی بیش از یک هزار قبضه مین آن هم در یک روز از جمله مهارت هایش بود تا رکورد خنثی سازی مین را به نام خود ثبت کند ولی عاقبت روز ۳۱ خرداد سال ۶۱ در برخورد با مین تله ای در محور آوزین به فوج یاران و همرزمان شهیدش پیوست.
شهرستان گیلانغرب با بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه در دوران دفاع مقدس ۷۵۰ شهید، ۲ هزار و ۲۵۰ جانباز و ۱۴۱ آزاده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
همچنین پنج هزار و ۸۰۰ شهید مهاجر نیز از سراسر میهن اسلامیمان در هشت سال جنگ تحمیلی در نقاط عملیاتی این شهرستان به دیدار حق شتافته اند.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار