عضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه رازی از استحصال سالانه ۷۲۰۰۰ کیلووات از نیروگاه خورشیدی پردیس کشاورزی استان خبر داد.
کد خبر: ۸۸۰۵۵۰
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵ 27 July 2020

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل ازروابط عمومی دانشکده کشاورزی  دکتر علی آرمان عضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه رازی با اشاره به اینکه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی با دارا بودن مساحتی در حدود ۳۰۰ هکتار و ۱۲ حلقه چاه کشاورزی با مجموع دبی ۲۰۰ لیتر بر ثانیه در موقعیت استثنایی منابع آب و خاک قرار دارد، اظهارکرد: پردیس کشاورزی یکی از بهترین نقاط استان کرمانشاه در زمینه انجام امور تحقیقاتی در زمینه طرح‌های آبیاری و زهکشی است.

وی افزود: با توجه به نیاز پردیس کشاورزی به ارتباط با ارگان‌های متولی امر آب، در تابستان سال ۱۳۹۷ و پس از جلسات متعدد با مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان، مقرر شد در جهت تشویق کشاورزان استان به استفاده از انرژی‌های پاک و تجدید پذیر و همچنین آشنایی دانشجویان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی با چنین سیستم‌هایی، یک طرح الگویی با ارزش ۱۸۵۰ میلیون ریال به دانشگاه رازی اهدا گردد.

دکتر آرمان به توانایی سیستم‌های خورشیدی در تامین آب مورد نیاز کشاورزی اشاره کرد و گفت: این سیستم‌ها در زمینه پدافند غیرعامل، اهداف دانشگاه سبز، شرب و بهداشت در مواقعی که آب پردیس کشا ورزی قطع می‌شود نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

عضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه رازی از انتخاب چاه آبی با ظرفیت دبی ۹ الی ۱۳ لیتر بر ثانیه و همچنین توان ۱۱ کیلووات برای این سیستم خبر داد و عنوان کرد: ضمن برگزاری جلسات متعدد با رئیس پردیس کشاورزی و معاون پژوهشی و اجرایی مقرر شد این چاه آب پردیس در مدار سیستم قرار گیرد که توان تولیدی ۱۸ کیلوواتی سیستم اجرا شده ۱.۵ برابر توان مورد نیاز پمپ چاه می‌باشد.

دکتر آمارن در پایان با معرفی نیروگاه ۱۸ کیلووات پمپ آب خورشیدی پردیس کشاورزی، معرفی شرایط مناسب تابشی در ایران و دسته‌بندی‌های متداول فن‌آوری خورشیدی، ادامه داد: پیش بینی می‌شود با توجه به قرار گرفتن این نیروگاه در بین مولد‌های جدا از شبکه و قرار گرفتن حدود ۱۲ ساعته این سیستم در مدار، می‌توان سالیانه حداقل ۴۰۰۰ ساعت از این سیستم استفاده کرد و همچنین با توجه به توان ۱۸ کیلوواتی انتظار داشت که سالانه ۷۲۰۰۰ کیلووات ساعت انرژی از این سیستم استحصال نمود.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار