مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه آتش همچنان در دو منطقه از محدوده حفاظت شده "بوزین و مره‌خیل" شعله‌ور است، گفت: ارتفاع آتش در برخی نقاط به یک متر هم می‌رسد و این شرایط روند مهار آتش را دشوار کرده است.
کد خبر: ۸۶۹۶۴۵
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹ 01 July 2020

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا،فریدون یاوری  درباره آخرین وضعیت آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مره‌خیل اظهار کرد: علی رغم همه تلاش‌هایی که روز گذشته انجام شد، هنوز آتش مهار نشده و در دو منطقه اصلی شعله‌ور است.

وی ادامه داد: امروز(یازدهم تیر) بنا داریم جاده‌ای که در منطقه بوزین و مره‌خیل قرار دارد را تبدیل به آتش‌بُر کنیم و نیروها و امکانات را در این جاده متمرکز کنیم تا آتش به سمت دیگر جاده نرود.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه اگر آتش به این جاده برسد به احتمال زیاد خاموش خواهد شد، یادآوری کرد: امیدواریم آتش امروز به جاده برسد و بتوانیم آن را مهار کنیم.

یاوری از حضور نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی در منطقه یاد کرد و افزود: قرار است امروز حدود 30 نفر از ورزشکاران استان نیز برای کمک به مهار آتش به منطقه بیایند.

وی اظهار کرد: برای مهار آتش این منطقه به نیروهای انسانی و دمنده نیاز داریم که هر دوی آنها در اختیار است، اما برخی مشکلات روند کار را دشوار می‌کند.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه بالا بودن ارتفاع آتش که در برخی نقاط به بیش از یک متر می‌رسد را یکی از دشواری‌ها دانست و ادامه داد: در چنین شرایطی حتی کارکرد دمنده هم با محدودیت مواجه می‌شود.

یاوری خاطر نشان کرد: از سوی دیگر شیب این محدوده زیاد و دره‌ها عمیق است و حضور نیروهای انسانی در عمق دره به دلیل تجمع دود می‌تواند باعث خفگی آنها شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در جریان این آتش‌سوزی به گونه‌های جانوری منطقه آسیبی وارد نشده، گفت: عمده جانوران این منطقه مانند شوکا و یا حتی پلنگ که در بوزین و مره‌خیل ثبت شده، بزرگ جثه هستند و از همین رو به محض دیدن آتش به مناطق مجاور که امن است، فرار می‌کنند.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه ادامه داد: روز گذشته این موضوع را به عینه دیدیم که دسته ای از شوکاها در حال فرار از مجاورت آتش به مناطق امن بودند.

آتش سوزی در منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل استان کرمانشاه از پنجشنبه هفته گذشته آغاز شده است. متاسفانه در جریان اطفای حریق این منطقه سه نفر از دوستداران محیط زیست جان خود را از دست دادند.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار