گرمای لذت بخش خورشید گاهی می‌تواند به یک کابوس زجرآور تبدیل شود، کابوسی که بعضا با مرگ برخی‌ها پایان می‌گیرد!
کد خبر: ۸۶۹۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰ 30 June 2020

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا،همه چیز با کمی گرم شدن بدن شروع می‌شود و وقتی دانه های عرق روی سر و صورت شروع به حرکت می کند، عملا زنگ هشدار نواخته می‌شود، هشداری که بی توجهی به آن می تواند عواقب خطرناکی داشته و بعضا منجر به مرگ شود.

با ادامه گرما، علائم سرگیجه و سردرد و بی اشتهایی در فرد بروز پیدا می کند و نفس ها تند تند می زند و پوست صورت کاملا رنگ پریده می‌شود. بی توجهی به این شرایط افراد را وارد مرحله بی قراری کرده؛ مرحله ای که ادامه آن در نهایت منجر به شوک گرمایی و دربدترین حالت آن منجر به کُما و مرگ فرد گرمازده می شود.

گرمازدگی حالا یکی از مشکلات شایع در فصول گرم سال است، عارضه‌ای که در عین سادگی و بی خطرنشان دادن آن می‌تواند خطرات و صدمات جدی برای افراد داشته باشد.

اکبر آزادی مسئول آموزش اورژانس پیش بیمارستانی استان کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا، از گرمازدگی به عنوان یکی از معضلات جدی فصل گرما یاد کرد و افزود: تعریف ساده گرمازدگی عدم توانایی بدن در دفع گرماست، زمانی که دمای محیط افزایش یافته و بدن قادر به دفع این گرما نباشد، دمای بدن به حدود 40 درجه رسیده و فرد در این حالت دچار گرمازدگی می شود.

وی با بیان اینکه علائم گرمازدگی بسته به مراحل مختلف آن به تدریج ظاهر می شود، گفت: در مرحله اول که دمای بدن کمی بالا می رود، پوست فرد گرم شده و به تدریج داغ می‌شود. با ادامه گرما، فرد دچار سردرد، سرگیجه و بی اشتهایی شده و به تدریج تعداد تنفس بالاتر رفته و قلب تندتر می زند.

آزادی تصریح کرد: تداوم گرما و عدم رسیدگی به وضعیت فرد گرما زده موجب بی قراری، فحاشی کردن فرد و در نهایت شوک گرمایی و کُما می شود و اگر برای درمان اقدامی صورت نگیرد، فرد گرمازده جان خود را از دست می دهد.

وی در خصوص راهکارهای درمانی گرمازدگی، اولین اقدام موثر در برخورد با فرد گرمازده را خارج کردن لباس های او و خنک کردن بدن این افراد عنوان کرد وافزود: اگر بتوان فرد را در آب خنک غوطه ور کرد بسیار مناسب است، در غیراینصورت می توان با استفاده از یک پارچه یا اسفنج، بدن فرد را با آب سرد خنک کنیم.

وی افزود: همچنین می توان از قطعات یخی که داخل نایلون یا پارچه گذاشته شده استفاده کرد و زیرکشاله ران، پشت گردن و زیربغل فرد گرما زده را خنک کرد.

آزادی خاطرنشان کرد: چنانچه مقدار آب در دسترس کم بود توصیه می شود اول سر و گردن فرد گرمازده خنک شود.

مسئول آموزش اورژانس پیش بیمارستانی استان کرمانشاه در خصوص راهکارهای پیشگیری از گرمازدگی هم، مهمترین آن را خودداری از قرارگیری در برابر نورآفتاب، بویژه در ساعات اوج تابش خورشید عنوان کرد و افزود: همچنین توصیه می شود افراد در تابستان از پوشیدن لباس های ضخیم و تیره خودداری کرده و بیشتر از لباس های رنگ روشن استفاده کنند.

وی افزود: فعالیت شدید بدنی در مقابل آفتاب بسیار خطرناک است و به کارگران و سایر افرادی که در این شرایط مجبور به کار هستند توصیه می‌شود حتما وسایل محافظتی از جمله کلاه همراه داشته و مصرف مایعات را تا حد امکان افزایش دهند.

آزادی خاطرنشان کرد: قرارگیری در محیط گرم و مرطوب نسبت به محیط گرم و خشک احتمال گرمازدگی را تا حد زیادی افزایش می دهد و افراد در محیط های اینچنینی باید مراقبت بیشتری داشته باشند.

وی افزود: چنانچه در یک فعالیت گروهی در گرما، فردی دچار گرمازدگی شود، این موضوع هشداری برای سایر افراد است و به تدریج این علائم در مابقی افراد هم ظاهر می شود و باید افراد پیشگیری لازم را داشته باشند.

آزادی خاطرنشان کرد: مصرف برخی داروها از جمله برخی داروهای قلبی افراد را مستعد گرمازدگی می کند و توصیه می شود با مشورت پزشک نوع این داروها در فصل گرما تغییر کند.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین