معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: بیماری تب کریمه کنگو در فصل گرما شیوع پیدا می‌کند و رعایت اصول پیشگیری در برابر این بیماری ضروری است.
کد خبر: ۸۵۲۵۴۶
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰ 20 May 2020

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا،شاهرخ یارویسی ، با اشاره به احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو در فصل گرما، گفت: اگرچه بروز این بیماری در بقیه فصول هم دور از انتظار نیست، اما با فرارسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه‌ها، احتمال شیوع این بیماری مشترک بین انسان و دام بالا می‌رود، لذا باید اقدامات پیشگیرانه از جمله سم‌پاشی اماکن دامی، رعایت مرحله نگهداری گوشت به صورت پیش‌سرد در کشتارگاه‌ها، رعایت بهداشت فردی هنگام تماس با دام، گوشت و آلایش دامی و پرهیز از کشتار دام خارج از کشتارگاه در دستور کار قرار گیرد.

یارویسی با بیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از جمله بیماری‌های مشترک ویروسی بین انسان و دام است، افزود: راه انتقال این بیماری از دام به انسان از طریق گزش کنه، له کردن کنه با دست، تماس با خون و ترشحات خونی و گوشت دام آلوده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه سپس با اشاره به اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در دام علائم آنچنانی ندارد، گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در انسان خطرناک بوده و اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، احتمال مرگ فرد بیمار خیلی بالا است.

این مسئول با بیان اینکه سلاخان، کشاورزان، دامداران، پرسنل بیمارستانی، افراد شاغل در آزمایشگاه‌ها، زنان خانه دار و همه افرادی که با فرآورده‌های دامی خام در ارتباط هستند، جزو افراد پرخطر از نظر ابتلا به تب کریمه کنگو به شمار می روند، افزود: افرادی که خارج از کشتارگاه و بدون رعایت پوشش بهداشتی از جمله دستکش، عینک و ماسک اقدام به کشتار دام می‌کنند و افرادی که گوشت تازه تولید شده در خارج از کشتارگاه را تهیه می‌کنند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلاء به تب کریمه کنگو هستند.

یارویسی به مردم توصیه کرد: به‌منظور جلوگیری از انتقال این بیماری به انسان، گوشت خریداری شده را به‌مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه نگه‌داری کنند تا در صورت آلوده بودن از انتقال بیماری جلوگیری شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه سال گذشته مواردی از بیماری تب خونریزی دهنده کنگو را در شهرستانهای جوانرود و ثلاث باباجانی داشتیم، گفت: امسال تاکنون دانشگاه علوم پزشکی هیچ موردی از شیوع بیماری را بین جمعیت انسانی گزارش نکرده است.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار