مدیر پایگاه تاریخی تاق بستان با اشاره به شیوع آفت کرم ساقه‌خوار و سوسک پوستخوار میان درخت‌های کهنسال تاق بستان، گفت: با همکاری تعدادی از دستگاه‌های ذیربط برنامه درمان این درختان را آغاز کرده‌ایم.
کد خبر: ۸۴۳۰۴۰
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۳ 28 April 2020

به گزارش خبرگزاری تانباک کرمانشاه به نقل از ایسنا،ملیحه مهدی آبادی ، با بیان اینکه درختان کهنسال تاق بستان از جمله درخت 700 ساله موسوم به "رحمت" طی سالهای گذشته به دلایل مختلفی دچار آسیب‌هایی شده‌اند، اظهار کرد: شیوع برخی بیماری‌ها و آفات مانند کرم ساقه خوار و سوسک پوستخوار میان این درختان باعث شده تا در معرض خطر قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه درختان ضلع جنوبی مجموعه بیشتر در معرض خطر هستند، عنوان کرد: در هفته‌های گذشته هم که شاهد وقوع یک طوفان در سطح شهر کرمانشاه بودیم، یکی از درختان این محوطه باستانی سقوط کرد و باتوجه به نگرانی تکرار این حادثه برای درختان دیگر، برنامه نجات این درختان را در دستورکار قرار دادیم.

مدیرپایگاه تاریخی تاق بستان اضافه کرد: به این منظور طی روزهای گذشته از کارشناسان سازمان جهادکشاورزی و امورپارک‌های شهرداری دعوت کردیم تا به بررسی وضعیت درختان کهنسال از جمله درخت "رحمت" تاق بستان بپردازند و با شناسایی نوع بیماری و مشکلات این درختان راهکارهایی را برای درمان و نجات آنها از خطر مرگ ارائه دهند.

وی به تشکیل کارگروه درمان درختان تاق بستان متشکل از کارشناسان میراث فرهنگی، جهادکشاورزی و امور پارک ها پس از این بازدید اشاره کرد و گفت: طبق برنامه این کارگروه هر ماه یک مرتبه درختان کهنسال تاق بستان را مورد بازدید و درمان قرار می‌دهند.

مهدی آبادی با اشاره به نقش مهم درختان بویژه درخت کهنسال "رحمت" در زیبایی فضای مجموعه تاریخی تاق بستان، اضافه کرد: تنه زنی، هرس شاخه‌ها، جوان سازی و... از اقداماتی است که برای نجات درختان کهنسال بیمار تاق بستان انجام می‌دهیم.

درخت معروف به "رحمت" از مسن‌ترین درختان کشور است که در ورودی مجموعه تاریخی تاق بستان قرار دارد.

 

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار