سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی از عملیاتی شدن طرح الگوی نوین اشتغال خانگی در سراسر کشور از ابتدای آذرماه امسال خبر داد و افزود: این طرح با ظرفیت ایجاد ۴۳ هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی عملیاتی می‌شود.
کد خبر: ۷۹۷۹۵۰
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰ 18 November 2019

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا،محمد صادق بیجندی ، با بیان اینکه جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد توسعه‌ای مجری بسیاری طرح‌ها و برنامه‌ها و سیاست گذاری‌ها در کشور است، گفت: یکی از برنامه‌ها و طرح‌های اصلی در کشور بحث اشتغالزایی است که خوشبختانه جهاد دانشگاهی در این زمینه ورود خوبی داشته است.

وی از واگذاری طرح "الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی" به جهاددانشگاهی خبر داد و افزود: این طرح از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به جهاد دانشگاهی واگذار و اجرای پایلوت آن از مهر 1396 آغاز شد.

وی افزود: پایلوت این طرح در 9 استان با ظرفیت ایجاد 20 هزار فرصت شغلی به اجرا درآمد که خوشبختانه بعد از حدود 1.5 سال مطالعه، پژوهش، آموزش و مشاوره نتایج طرح برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان کارفرمای طرح قابل قبول بود.

بیجندی از عملیاتی شدن این طرح در 31 استان کشور از ابتدای آذرماه امسال خبر داد وافزود: در شهریور امسال قرارداد توسعه این طرح با 31 استان با ظرفیت ایجاد 43 هزار و 200 فرصت شغلی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسته شد و قرار است این طرح از ابتدای آذر در سراسر کشور به اجرا درآید.

معاون جهاد دانشگاهی از اجرای پایلوت طرح دیگر جهاددانشگاهی در 24 استان کشور خبر داد وافزود: طی قراردادی با معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری مقرر شد طرح اشتغالزایی جهاد دانشگاهی در حوزه زنان در 24 استان با ظرفیت ایجاد 6200 فرصت شغلی به اجرا در بیاید.

وی افزود: این طرح از ابتدای امسال شروع شده و تا این مرحله کار 60 درصد پیشرفت داشته و امیدواریم تا پایان امسال به اتمام برسد.

43 درصد دانش آموختگان دانشگاهی بیکارند/ ضعف کار از سیستم دانشگاهی است

بیجندی در ادامه گریزی به جمعیت دانش آموختگان بیکار کشور داشت و افزود: متاسفانه در حال حاضر 43 افراد جویای کار در کشور دانش آموخته دانشگاهی هستند که در هیچ جای جهان اینگونه نیست و این نشان از ضعف سیستم آموزشی دانشگاه‌های ما دارد.

وی افزود: متاسفانه عمده دانشگاه‌های کشور هنوز در نسل یک مانده‌اند و این درحالی است که دنیا به سمت دانشگاه‌های نسل سه که دانشگاه‌های کارآفرین و اشتغال محور هستند، حرکت کرده‌اند.

این مسئول خاطرنشان کرد: کارهایی در خصوص حرکت دانشگاه‌های کشور به سمت دانشگاه‌های نسل سوم صورت گرفته، اما کافی نیست و متاسفانه شاهد هستیم که عمده دانش‌آموختگان دانشگاهی فاقد مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار هستند.

بیجندی گره اشتغال و مشکل بیکاری کشور را همین فقدان مهارت دانست و افزود: اگر دانش آموخته ما مهارت فنی و فردی داشته باشد، قطعا در کمترین زمان مناسب می‌تواند برای خود شغل پیدا کرده و یا شغل بسازد.

وی افزود: در کنار مهارت‌های فنی، متاسفانه دانش‌ آموختگان دانشگاهی ما از مهارت‌های فردی از جمله انجام کار گروهی و تیمی و برقراری روابط اجتماعی هم برخوردار نبوده و در این زمینه هم دچار نقاط ضعف هستند.

بیجندی تصریح کرد: این افزایش مهارت فنی و فردی باید با جدیت در دستور کار دانشگاه‌ها قرار گیرد و از طرفی باید روی فرهنگ جامعه در بحث کارآفرینی کار شود.

دولت برای همه "میز" ندارد

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز عمده مردم کشور، کار دولتی را شغل می‌دانند که این به بحث کارآفرینی لطمه می‌زند، زیرا دولت نمی‌تواند به ازای هر ایرانی یک میز داشته باشد.

بیجندی تصریح کرد: مشاغل خصوصی در حال حاضر از بازار کار بهتری نسبت به مشاغل دولتی که ماهانه دریافتی ثابتی دارند برخوردارند، اما به علت فرهنگ اشتباه مردم هنوز هم جوانان و فارغ التحصیلان ما فقط به دنبال شغل دولتی هستند.

بیجندی در خصوص وظایف دولت در بحث اشتغال، گفت: دولت باید فرصت شغلی و بستر اشتغال را در جامعه ایجاد کند و از طرفی دانش آموختگان باید مهارت‌های خود را برای ورود به بازار کار افزایش دهند و اگر این شرایط دست به دست هم بدهد گره اشتغال کشور باز می‌شود.

ا

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار