دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه گفت: همه دستگاه های استان برای برگزاری هرچه باشکوهتر عزاداری های محرم باید هماهنگی و اقدامات لازم را انجام دهند.
کد خبر: ۶۵۴۸۰۸
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۵ 13 September 2018

به گزارش تابناک به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه، محمدحسین صادقی با اشاره به اهمیت قیام امام حسین(ع) در تاریخ و بویژه در عالم تشیع، اظهارکرد: امام حسین (ع) در حقیقت با برپایی این نهضت خونی تازه و حیاتی دوباره به رگ های اسلام بخشید که در آن عصر به انحطاط گراییده بود.

وی با بیان اینکه تاکنون کتاب های بسیاری درباره این حرکت اصلاحی در تاریخ نگاشته شده، تاکید کرد: با این وجود، جامعه‌ اسلامی هنوز نسبت به فهم بیشتر علل و انگیزه ها، مقاصد و پایه های این قیام تشنه است.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه اضافه کرد: امروز شرایط ویژه‌ جامعه ما بگونه ای است که نیاز به تعمق بیشتر در سیره‌ ائمه‌ معصومین (ع)، بویژه در ماهیت نهضت کربلا بیشتر احساس می شود.

وی در ادامه برلزوم فراهم کردن بستر برپایی هرچه بهتر عزاداری مردم در این ایام تاکید کرد و گفت: به منظور برگزاری هرچه بهتر و باشکوهتر مراسم سوگواری امام حسین(ع) و در جهت حفظ حقوق عامه به دستگاه های مختلف استان دستورالعمل هایی صادر شده است.

صادقی بابیان اینکه باید هماهنگی لازم با هیات های عزاداری به منظور روانسازی ترافیک و همکاری با پلیس در این ایام انجام گیرد، گفت: در این راستا رؤسای هیات های مذهبی باید نسبت به دایر کردن تکیه ها در اماکنی اقدام نمایند که برای تردد مردم مزاحمت ایجاد نکند.

وی بااشاره به اینکه واحدهای آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری هاباید تمهیدات لازم را برای نظارت بر ایمنی مساجد، حسینیه ها و سایر اماکن مذهبی انجام دهند، تصریح کرد: با توجه به حضور انبوه شهروندان در مراسم عزاداری، استقرار اکیپ های آتش نشانی در فضاهای پیش بینی شده برای برگزاری مراسم ها از جمله تاسوعا و عاشورای (ع) حسینی بصورت جدی مد نظر قرار گیرد.

مدعی العموم کرمانشاه تاکید کرد: همچنین در نصب داربست ها و ایجاد ایستگاه های صلواتی به گونه ای اقدام شود که با کمترین اشغال سطح معابر، پیاده روها و سواره روها، مشکلات ترافیکی برای عابران و وسایل نقلیه فراهم نشود.

وی گفت: در راستای تأمین امنیت مراسم مذهبی مقرر است مأموران نيروی انتظامی به صورت فعال در هيئت های مذهبی و همچنین در خیابان ها و کوچه های منتهی به محل های برگزاری مراسم حضور داشته باشند. همچنین نیروی انتظامی باید تا زمان رهسپار شدن عزاداران به سمت منازل خود با گشت زنی مرتب ایمنی کامل آنها را تأمین نماید.

صادقی با بیان اینکه در جهت پیشگیری از سرقت منازل شهروندانی که به منظور شرکت در مجالس عزاداری خانه خود را ترک می کنند مقرر است نیروی انتظامی نسبت به تقویت گشت های انتظامی مبادرت ورزد، افزود: تنها هیات هایی می توانند اقدام به برگزاری مراسم مذهبی در معابر عمومی کنند که از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز داشته باشند.

وی برلزوم تعیین سقف زمانی برای فعالیت های مذهبی و نظارت بر میزان صدای بلندگوهای مورد استفاده تاکید کرد و یادآورشد: کارشناسان مرکز بهداشت نیز باید نسبت به نظارت بهداشتی بر نذورات و بازرسی بهداشتی از مخازن آب، وسایل و ظرف های مورد استفاده و همچنین نحوه مدیریت دفع پسماند موکب ها و ایستگاه های صلواتی اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب استان از شهرداری خواست ضمن ممانعت از حفاری در مسیر دستجات عزاداری و کاروان های حسینی(ع)، سریعاً نسبت به رفع نواقص پیاده روها و مسیرهای تردد عزاداران اقدام نماید و ایمن سازی لازم با نصب علائم و تجهیزات ضروری و وفق قوانین و مقررات، صورت گیرد.

وی بابیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی در انتخاب مداح، نوحه‌خوان و اشعاری که در ايام محرم و عزاداری سالار شهيدان خوانده می‌شود و ترویج سخنرانی در کنار مداحی با اعزام مبلغین واجد شرایط در مراکز عمده عزاداری نظارت داشته باشد، هشدار داد: هیات ها توجه داشته باشند از اقدام به اعمالی مانند قمه زنی، نمایش تصاوير وهمی از ائمه - که پيامد آن جز تخريب ارزش‌های اسلامی چيز ديگری نيست - و سایر کارهای غیر متعارف و توام با خرافه پرستي که بر اساس فتاوای مراجع عظام تقلید، تناسبی با شئون این ایام ندارد و موجب خدشه دار شدن دين مي شود جلوگیری کنند.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار