رئیس شورای عالی نخود ایران گفت: واردات نخود با وجود تولید مازاد بر نیاز در کشور کمر این محصول را شکسته است.
کد خبر: ۶۵۱۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷ 04 September 2018

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم،ناصر مرادی ، با بیان اینکه امروز واردات نخود کمر این محصول را در کشور شکسته است اظهار داشت: واردات نخود به‌ویژه از کشور ترکیه و با ارز مبادله‌ای که اکنون نیاز کشور است انجام می‌شود و این در حالی است که این محصول مازاد بر نیاز در داخل کشور تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تولیدات سالانه نخود در کشور حداقل 300 هزار تن اما سرانه مصرف دو کیلوگرم است عنوان کرد: حدود 130 تا 140 هزار تن مازاد تولید نخود در کشور وجود دارد که نیازمند صادرات است اما با این وجود واردات نیز انجام می‌شود به طوری که در 9 ماه ابتدای سال گذشته بیش از 88 هزار تن واردات نخود انجام شده است.

رئیس شورای عالی نخود ایران با بیان اینکه استان کرمانشاه یکی از قطب‌های تولید نخود در کشور محسوب می‌شود گفت: استان کرمانشاه رتبه نخست سطح زیر کشت و تولید نخود در کشور را دارد.

مرادی با بیان اینکه در سال 91 اتحادیه کشوری نخود جهت رسیدگی به مشکلات کشاورزان راه‌اندازی شد افزود: دستورالعمل اقتصاد مقاومتی در این محصول نهادینه شده است زیرا کشت نخود نیاز آبی چندانی ندارد.

وی به اعمال ممنوعیت صادراتی به صورت مقطعی در سال‌های گذشته اشاره و عنوان کرد: این موضوع سبب شد بسیاری از بازارهای صادراتی که طی سال‌ها به دست آمده بود از بین برود و کشورهایی همچون افغانستان، پاکستان و حوزه خلیج فارس جایگزین آن شوند اما با پیگیری‌های انجام شده در چند سال گذشته صادرات از سر گرفته شد.

رئیس شورای عالی نخود ایران با بیان اینکه امروز مجموعه‌ای از قوانین، مقررات و بخشنامه‌هایی ابلاغ می‌شود که کشاورز را با ممنوعیت صادراتی مواجه کرده است بیان کرد: خودتحریمی راهکار مناسبی برای امروز نیست و ممنوعیت صادراتی تنها سبب دور ماندن از بازارهای جهانی می‌شود.

مرادی با اشاره به اینکه ممنوعیت صادراتی راهکار مناسبی برای وضعیت کنونی کشور نیست گفت: در زمینه مرغ تمام توزیع‌کنندگان متضرر شده‌اند اما امروز که وضعیت دلار بهتر شده است می‌توانند با صادرات بار مشکلات خود را کاهش دهند.

 

 

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار