رئیس مجمع هنرمندان وصنعتگران استان کرمانشاه گفت: بی توجهی به گلیم هرسین باعث شده تا این هنر باستانی کرمانشاه نفس های آخر خود را بکشد.
کد خبر: ۶۳۸۳۱۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸ 02 August 2018

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا،فیروز ناصری ، بابیان اینکه گلیم هرسین از دیرباز به دلیل استفاده از مواد اولیه اصیل، اصالت رنگ ها و نوع تکنیک بافت به عنوان هنری اصیل در ایران مطرح بوده، اظهارکرد: استفاده از موتیف ها و نگاره ها و نقوش اصیل ثبت شده، ثبیت رنگ ها، توازن، تقارن و تعادل نقوش، پرداخت پس از اتمام بافت، تثبیت رنگ، ماندگاری و رعایت استانداردهای ملی ویژگی ها و آئین کار از جمله مهمترین شاخصه های این هنر است.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی گلیم هرسین، ادامه داد: متاسفانه تعداد هنرمندانی که بصورت واقعی درحال حاضر مشغول به گلیم بافی هستند، بسیار کمتر از آماری است که اداره کل میراث فرهنگی اعلام می کند.

رئیس مجمع هنرمندان و صنعتگر استان یادآورشد: طبق گفته مسئولین میراث فرهنگی کرمانشاه بیش از پنج هزار نفر فقط در شهرستان هرسین مشغول به گلیم بافی هستند، درحالیکه تنها یک یا دو کارگاه فعال و چندگارگاه با دو، سه یا چهار دار گلیم بافی در این شهرستان وجود دارد.

وی تاکیدکرد: مسئولین تنها برای بالا نشان دادن آمار هنرمندان صنعتگر این رشته، اقدام به صدور مجوز راه اندازی کارگاه برای افرادی می کنند که هیچ شناختی حتی نسبت به مواد اولیه بافت گلیم ندارند.

ناصری متذکر شد: متاسفانه عده ای با راه اندازی کارگاه های صوری با هدف دریافت وام های اشتغال 50 تا 250 میلیون تومانی در پی تیشه زدن به ریشه این هنر صنعت قدیمی هستند و حتی اگر تولیدی هم دراین کارگاه ها انجام گیرد، کیفیتی بسیار پائین دارد.

وی با تاکید براینکه گلیم هرسین شتابان به سوی بی هویتی ونابودی در حرکت است، گفت: با چنین وضعیتی چگونه می توانیم، گلیم هرسین را وارد عرصه رقابت کرده و هم بازار داخلی را مدیریت و نگاهی به بازار جهانی داشته باشیم.

رئیس مجمع هنرمندان صنعتگر استان تاکید کرد: با این وضعیت گلیم هرسین نفس های آخر خود را می کشد و ما با چنگ و دندان آن را نگه داشته ایم.

وی همچنین از اقدام دیرهنگام میراث فرهنگی برای ثبت ملی هرسین به عنوان شهر گلیم انتقادکرد و گفت: درجلسه ای که به منظور دفاع برای ثبت هرسین به عنوان شهر ملی گلیم در سازمان میراث فرهنگی برگزارشد، برخی ایرادات برای این ثبت ملی عنوان شد که منتطریم تا سازمان میراث فرهنگی لیست ایرادات را برای ما ارسال کند تا آنها را برطرف کنیم.

 

 

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار