زنگ خطر برای منابع طبیعی:
محمود رستمی تبار
کد خبر: ۵۷۰۵۰۹
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶ 25 February 2018

خبرگزاری تابناک:نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در ادامه نشست‌های بررسی لایحه بودجه سال ۹۷،در خصوص جزء ۳ بند الحاقی ۲ تبصره ۱۱ به شور نشستند و در نهایت با ۱۳۱ رأی موافق، ۴۰ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع (از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر) آن را به تصویب رساندند.

اما این مصوبه چیست و به چه چیزی اشاره دارد؟ مصوبه روز گذشته این گونه خود را توضیح می‌دهد: «به موجب این مصوبه، در صورتی که اراضی که در بند‌های یک و دو این بند الحاقی آمده و در راستای اهداف و کاربری تعیین شده مورد استفاده قرار نگرفته، باید مسترد گردند. اگر این اراضی دارای مستحدثات است و قلع و قمع آن ممکن نباشد باید قیمت آن به نرخ روز توسط کمیته‌ای متشکل از استاندار، مدیرکل دادگستری و مدیرکل وزارتخانه‌های راه و شهرسازی یا جهاد کشاورزی تشکیل و اخذ شده و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز شود».

نمایندگان با رای موافق مصوب نمودند اگر زمین خوار یا کوه خواری توانسته باشد بخشی از منابع طبیعی کشور را تصرف و آنرا جویده و هضم نموده باشد نوش جان! و فقط احتمالا باید مقداری جریمه بابت آن تعیین و پرداخت نماید. ولی اگر کسی فرصت خوردن نیافته است، باید عودت دهد… این مصوبه جز بصدا در آوردن ناقوس مرگ برای منابع طبیعی تصرف شده و تصرف نشده کشور نیست. جز آغاز ساخت و سازهای شبانه و مخفی در منابع طبیعی کشور ارمغانی ندارد.

متاسفانه این مصوبه نشان می دهد دستهای متصرف آنقدر قوی هستند که هیچ نهادی در کشور نمی تواند تجاوز به حریم بیت المال و منافع عمومی و املاک دولت جمهوری اسلامی را دفع کند و به نوعی بهتر است با متجاوزان کنار آمد و دست کدخدهای کوچک و بزرگ وطنی را پذیرفت. چگونه است این متصرفان توانسته اند چنین مصوبه ای را طرح و بودجه سال کشور وارد نمایند و تصویب کنند. ……

اینک با تصویب این مصوبه تنها چشم امید مدافعان حریم محیط زیست کشور و مدافعان حیات طبیعی کشور به شورای نگهبان قانون اساسی است که مبادا اصول آن نقص شوند و توصیه اکید رهبر انقلاب مبنی بر ممانعت از تصرف کوه و دشت ولو بنام حوزه علمیه نادیده گرفته شود. در غیر اینصورت تبریک خواهیم گفت به همه کسانیکه در بالاترین، زیبا ترین، حساسترین نقاط این کشور ویلا ساختند و جاده اختصاصی زدند……

نساسترین نقاط این کشور ویلا ساختند و جاده اختصاصی زدند……

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار