مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از تایید چهار کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان دالاهو خبر داد.
کد خبر: ۵۶۵۰۷۵
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲ 12 February 2018

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا،دکتر نادر پرور ، با اشاره به شناسایی یک کانون دیگر از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در یکی از روستا‌های شهرستان دالاهو، اظهارکرد: با تایید این کانون تعداد کانون‌های تایید شده استان به چهار کانون رسیده است.

پرور با بیان اینکه پیش از این سه کانون روستایی دیگر شیوع آنلوآنزای فوق حاد پرندگان در سه روستای شهرستان دالاهو شناسایی شده بود، گفت: این بیماری با خرید طیور ازفروشندگان دوره گرد در این روستا‌ها شیوع پیدا کرده است.

مدیر کل دامپزشکی کرمانشاه با اشاره به معدوم کردن همه طیور این کانون‌ها شامل مرغ، غاز و...، گفت: تاکنون هزار و هشت قطعه طیور در این چهار روستا معدوم شده است.

پرور با بیان اینکه همه کانون‌های تایید شده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان روستایی بوده، گفت: تاکنون شیوع این بیماری را در طیور صنعتی استان شاهد نبوده‌ایم.

پرور با بیان اینکه تاکنون انتقال این سویه (H۵N۸) از ویروس بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طیور به انسان گزارش نشده، گفت: با توجه به احتمال تغییر سویه بیماری به دلیلویروسی بودن آن توصیه می‌شود شهروندان اکیدا از خرید مرغ زنده خودداری کنند.

پرور با اشاره به ضرورت رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای در واحد‌های صنعتی گفت: رعایت این نکات به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در واحد‌های صنعتی توصیه می‌شود.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به تشدید برنامه‌های مراقبت و پایش مراقبت علیه شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان، گفت: با اعزام اکیپ‌های دامپزشکی بهروستاها، تالاب‌ها و هزار واحد مرغداری استان تلاش می‌شود تا از شیوع بیماری در استان پیشگیری شود.

مدیر کل دامپزشکی کرمانشاه از مردم خواست تا هرگونه تلفات طیور را با شماره ۱۵۱۲ و یا شماره پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه درمیان بگذارند.

 

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار