مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی اورامانات از تلاش برای تدوین ضوابط حریم منطقه جهانی اورامانات خبر داد.
کد خبر: ۱۱۳۷۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۳ 15 November 2023

به گزارش تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا سیف الله رنجبر، با اشاره به تشکیل شورای راهبردی پایگاه جهانی اورامانات، اظهار کرد: براساس دستورالعمل امور پایگاه‌های کشور، تمام پایگاه‌های ملی و جهانی باید شورای راهبردی تشکیل دهند که پایگاه جهانی اورمانات یکی از اولین پایگاه‌های کشور است که این شورا را تشکیل داده است.

وی افزود: علاوه بر اعضای اصلی این شورا، تعدادی از دستگاه‌های متناظر مانند بنیاد مسکن هم در آن عضویت خواهند داشت.

مدیر پایگاه جهانی اورامانات خاطرنشان کرد: با تشکیل این شورا، از این پس اولویت‌های علمی، پژوهشی، آموزشی و عملیاتی این منظر جهانی با نظر اعضای آن مشخص شده، چکش کاری می‌شود و برای آن‌ها برنامه ریزی خواهیم داشت.

وی موضوعات دارای اولویت در این پایگاه را تعیین ضوابط حریم، حفاظت، مرمت، کاوش باستان شناسی و احیاء بافت‌های تاریخی عنوان کرد و گفت: تعیین ضوابط حریم این محوطه ثبت جهانی شده، به عنوان اصلی‌ترین برنامه پایگاه در دستورکار قرار گرفته تا از این پس هرگونه ساخت و ساز طبق این ضوابط باشد و معماری اصیل منطقه آسیبی نبیند.

رنجبر در ادامه عنوان کرد: تدوین برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت از دیگر اقداماتی است که با تشکیل نشست دوم شورای راهبردی تا آذرماه آن را اجرایی خواهیم کرد.

وی در ادامه از پیگیری یونسکو برای بررسی آخرین وضعیت منظر فرهنگی هورامان/اورامانات خبر داد و گفت: اخیرا یونسکو طی مکاتبه‌ای درخواست کرده تا در مورد شرایط این منطقه از نظر حفاظتی، آموزش و مرمت گزارشی را به آن‌ها ارائه دهیم.

رنجبر یادآورشد: از نظر حفاظتی تاکنون برنامه‌های خوبی برای حفظ حریم منظری این منطقه صورت گرفته، اما اقدامات بیشتری در حوزه ساخت و سازها، آتش سوزی‌ها و ... باید با همکاری دستگاه‌های دیگر اجرایی شود.

وی اضافه کرد: در بحث آموزش هم که به عنوان یک اقدام دارای اولویت به آن نگاه می‌کنیم، مشارکت عمومی مردم و فعالان گردشگری و میراث فرهنگی منطقه را نیاز داریم تا آموزش‌های تخصصی چگونگی گردشگرپذیری و حفاظت از میراث فرهنگی، طبیعی و تاریخی منطقه را به کودکان، نوجوانان، سالمندان و ... آموزش دهیم.

دبیر شورای راهبردی منظر فرهنگی طبیعی اورامانات ادامه داد: از طرفی آموزش صنایع دستی و چگونگی مهار آتش سوزی‌ها که به عنوان یک چالش مهم پیش روی منظر جهانی وجود دارد، از دیگر اقدامات در دستور کار است.

وی به تداوم انجام اقدامات مرمتی در این منطقه جهانی هم اشاره‌ای کرد و گفت: سال گذشته برنامه‌های مرمتی خوبی در قلعه جی، کلاش لولم، هجیج و خود شهر پاوه انجام شد و امسال هم برنامه‌هایی را پیش رو خواهیم داشت، اما اجرای آن‌ها منوط به تخصیص اعتبار است.

رنجبر در پایان از برنامه ریزی برای حفظ و احیاء رشته‌های اصیل صنایع دستی در اورامانات هم خبر داد و گفت: در این راستا در ورودی هرکدام از شهر‌های منطقه یک بازارچه دائمی صنایع دستی را خواهیم داشت. البته در حال حاضر یک بازارچه در ورودی شهر روانسر وجود دارد که باید تکمیل شود.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار