به گفته مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا، این محوطه تاریخی قابلیت این را دارد که سالانه ۱۵۰ هزار گردشگر از آن بازدید داشته باشند.
کد خبر: ۱۱۳۷۷۷۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۱ 14 November 2023

به گزارش تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا مرتضی گراوند با تاکید بر لزوم ساماندهی محوطه تاریخی معبد آناهیتا، اظهارکرد: این اثر تاریخی اهمیت زیادی دارد و رسیدگی به آن می تواند تحول مهمی در بحث گردشگری کرمانشاه ایجاد کند. 

وی افزود: معبد آناهیتا این ظرفیت را دارد که سالانه ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار گردشگر را جذب کند، این درحالیست که در حال حاضر سالانه فقط حدود ۲۰ هزار نفر از این مجموعه بازدید می‌کنند.

مدیرپایگاه ملی معبد آناهیتا با تاکید براینکه برخی اقدامات می‌تواند به جذب گردشگران به این مجموعه کمک کند، گفت: یکی از این برنامه‌ها راه اندازی موزه باستان شناسی معبد است که بخشی از تجهیزات آن را خریداری کرده ایم، اما برای تکمیل آن به اعتبار نیاز داریم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات ضروری برای معبد آناهیتا، انجام کاوش‌های باستان شناسی است، لذا پیشنهاد اولیه ما اختصاص حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای فصل اول بود که متاسفانه این اعتبار امسال تامین نشد.

این مسئول با بیان اینکه برنامه‌هایی برای ساماندهی این اثر تاریخی در دستور کار قرار گرفته، تصریح کرد: طی دهه‌های گذشته تعداد زیادی واحد مسکونی که روی عرصه معبد آناهیتا قرار داشتند، تملک و تخریب شدند، اما بخش زیادی از نخاله‌های آن‌ها در سال‌های گذشته کماکان در داخل محوطه باقی مانده بود که ماه‌های اخیر حدود هفت هزار متر مکعب نخاله‌های ساختمان را از ضلع شرقی محوطه خارج کردیم و در حال حاضر تنها حدود دو هزار متر مکعب دیگر آن باقی مانده است.

گراوند به اقدامات انجام شده برای ساماندهی سنگ‌های دپو شده در ضلع جنوبی و انتقال آن‌ها به ضلغ جنوب شرقی هم اشاره کرد و گفت: زمانی که واحد‌های مسکونی روی عرصه تملک و تخریب شدند، تعداد زیادی سنگ که در آن سال‌ها روی زمین ریخته شده بود را به شکل دپو شده در ضلع جنوبی رها کرده بودند که آن‌ها را به محل اصلی خود در ضلع جنوب شرقی بازگرداندیم.

وی نصب دوربین‌های مدار بسته، پیجینگ، احداث حدود پنج هزار متر مربع پارکینگ، ایجاد زیرساخت وایفای و ... را از دیگر اقدامات انجام شده خواند و افزود: ایجاد گیت و انتقال محل بلیط فروشی معبد به ضلع جنوب غربی از دیگر اقداماتی است که انجام خواهیم داد.

وی در ادامه گفت: همچنین احداث کمربندی شهر کنگاور و عدم تردد مسافران و گردشگران از داخل این شهر هم یکی از عواملی است که باعث شده گردشگران کمتری از این اثر تاریخی بازدید کنند.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار