معاون میراث فرهنگی کرمانشاه خبر داد؛
معاون صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه گفت: سال گذشته ارزش صادرات صنایع دستی استان کرمانشاه برابر با ٢٨ میلیون دلار بود.
کد خبر: ۱۱۰۹۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۱ 10 June 2023

امین کوگانی در گفتگو با خبرنگار تابناک کرمانشاه اظهار کرد: با توجه به اینکه استان کرمانشاه با کشور عراق مرز مشترک دارد، بر اساس اعلام آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران ارزش محصولات صنایع دستی صادر شده کرمانشاه از گمرکات رسمی استان کرمانشاه (بر اساس کد تعرفه‌های صنایع دستی) حدود ٢٨ میلیون دلار است.

وی افزود: صادرات این صنایع دستی شامل دست بافته‌های داری و غیر داری (گیوه و گلیم) سفال و سرامیک، شیشه‌های سنتی، صنایع دستی چرمی و فلزی، فلزات گران‌بها، نساجی و رودوزی‌های سنتی مانند طراحی بر روی پارچه و لباس است.

معاون صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه تصریح کرد: استان کرمانشاه در زمینه صادرات صنایع دستی بعد از تهران رتبه دوم را در کشور دارد و گیوه محصولی است که در صادرات صنایع دستی کرمانشاه سهم عمده‌ای را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: ایجاد بازارچه‌های دائمی در شهرستان‌های مرزی، برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی در خارج از کشور خصوصا کشور عراق منجر به معرفی و گسترش صادرات صنایع دستیِ استان کرمانشاه می‌شود.

کوگانی خاطرنشان کرد: ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان صنایع دستی و آموزش رایگان رشته‌های مختلف صنایع دستی و هموار کردن ورود افراد به بازار کار این صنایع از جمله خدماتی است که در این حوزه توسط میراث فرهنگی ارائه می‌شود.

وی تشریح کرد: سال گذشته حدود ۵٠٠ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی و تبصره ١٨ در این راستا در استان کرمانشاه پرداخت شد.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار