مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه گفت: عمده واحدهای غیرمقاوم روستایی استان کرمانشاه مربوط به شهرستان کرمانشاه است که حدود نیمی از واحدهای این شهرستان را شامل می‌‌شود.
کد خبر: ۱۰۹۰۵۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸ 01 February 2023

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از تسنیم شمس‌الله خدادادی در نشست خبری که امروز در بنیاد مسکن استان برگزار شد با اشاره به اینکه مسکن روستایی محلی برای کار و تولید است، اظهار داشت: هدف از ایجاد ساخت مسکن روستایی این است که روستاییان در محل زندگی خود ماندگار باشند و تولیدات روستایی به پایداری برسد.

وی با بیان اینکه روستاها نبض اقتصادی کشور هستند، عنوان کرد: اجرای طرح هادی و بازنگری و همچنین ساخت واحدهای روستایی سبب ساماندهی مهاجرت معکوس، اشتغال‌زایی در روستاها، کاهش نگرانی از هزینه‌های حوادث غیرمترقبه همچون زلزله، حفظ هویت معماری، تغییر فضای روستایی از محیط غیربهداشتی به شاداب، بهینه سازی مصرف انرژی و ایجاد تحرکات در چرخه تولید مسکن روستایی می‌شود.

خدادادی با بیان اینکه جمعیت روستایی استان 470 هزار نفر است گفت: 118 هزار و 781 واحد روستایی در استان وجود دارد که تاکنون 85 هزار و 529 واحد روستایی مقاوم‌سازی شده که 72 درصد را شامل می‌شود در حالی که این رقم در کشور 51 درصد است و کرمانشاه رتبه اول مقاوم‌سازی کشور را دارد.

وی با اشاره به  اینکه برنامه بنیاد بر این اساس است که تا پایان 1410 تمام واحد‌های روستایی مقاوم‌سازی شود افزود: البته برنامه‌ریزی شده که سریع‌تر از این زمان انجام شود ‌و روستاهای سبز در استان ثبت شوند یعنی واحد غیرمقاوم در روستایی وجود نداشته باشد.

خدادادی با بیان اینکه عمده واحد‌های غیرمقاوم در شهر کرمانشاه قرار دارند به طوری که 50 درصد واحدهای روستایی غیرمقاوم هستند عنوان کرد: دولت 200 میلیون تومان تسهیلات مقاوم‌سازی با نرخ سود پنج درصد پرداخت می‌کند که بازپرداخت آن 20 ساله شامل سه سال برای ساخت است.

وی با اشاره به اینکه سهمیه امسال بنیاد مسکن برای پرداخت تسهیلات در بخش مقاوم‌سازی 3000 واحد است و تاکنون 3000 پرونده نیز تشکیل شده است گفت: از 3000 واحد تاکنون 2256 واحد از طرف بانک مرکزی به 9 بانک عامل ابلاغ شده و از این تعداد نیز 2091 واحد به بانک معرفی شده‌اند و برای 1000 واحد نیز انعقاد قرارداد انجام شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه بیان کرد: هر چند برای جذب اعتبارات تا مهر ماه سال آینده زمان داریم، اما تلاش می‌شود تمام قراردادها تا اسفندماه انجام شوند.

وی به اقداماتی در زمینه اجرای طرح هادی در روستاها، صدور اسناد مالکیت روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت، تملک و واگذاری زمین‌های روستایی، صدور پروانه‌های ساختمانی و راه‌اندازی سامانه راهبر برای انجام اقدامات صدور مجوز به صورت غیرحضوری، روستاهای هدف گردشگری و روستای بافت باارزش اشاره کرد.

خدادادی با اشاره به اینکه اجرای طرح هادی در مسیر روستاها و ساخت و ساز ‌و اجرای خیابان‌بندی از ساخت ‌و ساز غیراصولی جلوگیری می‌کند گفت: در سال گذشته 18 پروژه آسفالت در قالب طرح هادی اجرا شده اما امسال 181 روستا شامل 809 هزار و 694 مترمربع معادل حدود 116 کیلومتر آسفالت شده است و با تخصیص اعتبار برای سال آینده نیز همین برنامه وجود دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه برای اجرای طرح هادی 91 درصد اعتبار معادل 221 میلیارد تومان تخصیص یافته است بیان کرد: میانگین کشوری اجرای طرح هادی 57 درصد است و استان کرمانشاه نیز به همین میزان است و در صورت تأمین اعتبارات و قیر رایگان از میانگین کشوری عبور خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه بنابر سیاست بنیاد مسکن کشور اجرای طرح هادی در 10 درصد روستاهای بالای 20 خانوار جزو برنامه قرار گرفتند گفت: امسال تهیه و بازنگری طرح 191 روستا با اعتبار 13 میلیارد و 384 میلیون تومان در حال انجام است و برای سال آینده نیز 190 روستا مدنظر قرار دارد.

خدادادی با بیان اینکه 2532 روستا در استان وجود دارد که 1715 مورد بالای 20 خانوار هستند افزود: طرح هادی 100 درصد روستاهای بالای 20  خانوار تهیه، در 980 روستا اجرا و در 559 روستا نیز بازنگری شده است و در مجموع آستانه بازنگری طرح هادی 795 روستای استان گذشته و باید بازنگری شوند.

وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن در زمینه صدور سند در بخش روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر عملکرد مناسبی دارد و اکنون 84 هزار و 481 واحد روستایی سند دارند عنوان کرد: 2312 واحد در شهرهای کمتر از 25 هزار نفر جمعیت نیز سند دارند و در مجموع 71 درصد واحدها سند دارند.

خدادادی با بیان اینکه برنامه‌ریزی شده امسال 10 هزار خدمات فنی ارائه دهیم و تاکنون 7000 مورد محقق شده است گفت: سهمیه امسال برای صدور سند 7000 واحد بوده که تاکنون 1000 واحد محقق شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه با اشاره به اینکه صدور سند با همکاری مناسب ثبت اسناد و منابع طبیعی انجام می‌شود افزود: استان کرمانشاه در سال گذشته در این زمینه رتبه نخست کشور را داشت و امسال نیز به طور مجدد در صدر کشور قرار داریم.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار