اتاق بازرگانی کرمانشاه و آموزش و پروش استان با هدف ارتقا سواد اقتصادی دانش‌آموزان و آشنایی آنها با فضای واقعی کسب و کار، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
کد خبر: ۱۰۸۰۲۴۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۱ 03 December 2022

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در نشست انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق بازرگانی و آموزش و پرورش، با تاکید بر لزوم تعامل مستمر دانشگاه و حوزه تولید و صنعت که طی سال‌های اخیر با جدیت دنبال شده، افزود: هدف از این تعامل ارتقا سواد اقتصادی دانشجویان در حوزه تولید و تجارت و آشنایی با فضای کسب و کار واقعی بوده است.

«کیوان کاشفی» ادامه داد: مطالعات و تجربیات چند وقت اخیر ما نشان داد که لازم است تعامل با حوزه تولید، تجارت و فضای کسب و کار را از حوزه دانشگاه چند سطح عقب ببریم و این ارتباط سازنده را از سطح مدارس و دانش آموزان شروع کنیم.

وی از تدوین تفاهم نامه همکاری با آموزش و پرورش در همین راستا خبر داد و عنوان کرد: هدف از این تفاهم نامه همکاری که به امضا رسید این است که تعامل دانش آموزان با اتاق بازرگانی و حوزه تولید و تجارت افزایش یابد. برای این منظور هم اساتیدی که در اتاق بازرگانی فعالیت دارند برای ارایه آموزش‌ها به مدارس می‌روند و هم پذیرای دانش آموزان در اتاق بازرگانی خواهیم بود.

کاشفی، برگزاری دوره‌های آموزشی، بازدید از شهرک‌های صنعتی و واحدهای صنعتی، خدماتی و کشاورزی، بازدید از مرزها و بازارچه‌های مرزی، بازدید از گمرک و آشنایی با روند ترخیص، صدور و ورود کالا را از مهمترین بخش‌های این تفاهم نامه همکاری برشمرد.

رییس اتاق کرمانشاه معتقد است، این تفاهم‌نامه همکاری که برای نخستین بار اتفاق افتاده کمک بسزایی به انتخاب رشته درست دانش آموزان متناسب با شرایط روز استان و کشور و براساس نیازهای بازار کار خواهد کرد و باعث می‌شود دانش آموزان با مفاهیم فضای کسب و کار، آداب تولید و تجارت و سایر موارد آشنا شوند.

به گفته کاشفی، اجرایی شدن این تفاهم نامه هم به اشتغال استان کمک می‌کند و هم باعث می‌شود نیروی کار مفید و ماهر مورد نیاز برای تولید و تجارت استان تربیت شود.

وی با بیان اینکه امروز در برخی از رشته‌های تحصیلی بازار اشباع است و در کنار آن در برخی رشته‌های مرتبط با حوزه اقتصاد، تولید و تجارت خلاء داریم که در سالیان آتی خود را بیشتر نشان خواهد داد، تاکید کرد: باید از هم اکنون به فکر آموزش نیروی ماهر برای این حوزه‌ها باشیم.

آموزش و پرورش به دنبال تربیت چندساحتی است

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه نیز در این نشست با بیان اینکه بارها اعلام کردیم به دنبال تربیت چند ساحتی دانش آموزان هستیم و رویکرد ما مهارت آموزی و تربیت دانش آموزان در ابعاد مختلف است، افزود: یکی از مهمترین این حوزه‌ها ارتقاء سواد مالی و اقتصادی دانش آموزان است.

«سلمان محمدی» ارتقاء سواد کسب و کار دانش آموزان را برای ورود موثر آنها به بازار کار در آینده مفید دانست و خاطرنشان کرد: توجه به این بعد کمک می‌کند که دانش آموزان در آینده وارد فعالیت‌های اقتصادی شوند.

وی یادآور شد: از سوی دیگر اکنون که دشمن به دنبال القاء احساس ناامیدی به دانش آموزان است، بازدید دانش آموزان از واحدهای تولیدی و صنعتی کمک بسزایی به نهادینه شدن روحیه خود باوری در دانش آموزان خواهد کرد.

این تفاهم نامه همکاری در هفت ماده به امضا رسید و مدت زمان اجرای آن نیز یک سال است. همکاری در تربیت نیروی انسانی ماهر و تکنسین مورد نیاز حال و آینده، همکاری در نیازسنجی و تدوین استانداردهای موردنیاز رشته های موردنیاز بازار کار، همکاری در توسعه مفاهیمی چون کارآفرینی، خوداشتغالی و اشتغال مولد، همکاری برای هدایت تحصیلی دانش آموزان به سمت رشته های کاربردی و مهارتی و همکاری در برقراری ارتباط مؤثر با مخترعین و محققین فرهنگی و دانش آموزی از مهمترین موضوعات این تفاهم نامه است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از ۳۶۰ هزار دانش آموز و بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو است.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار