مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به ضعیف شدن مراتع استان تحت تاثیر خشکسالی، از دامداران و عشایر خواست بیشتر هوای مراتع را داشته باشند.
کد خبر: ۱۰۷۹۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۸ 30 November 2022

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا انشاءالله کولانی با بیان اینکه کاهش قابل توجه بارندگی‌ها در دو سه سال گذشته مراتع استان را در معرض خطر خشکسالی و کاهش پوشش گیاهی قرار داده، اظهار کرد: با کاهش بارندگی‌ها هم اکنون تولید علوفه در سطح مراتع و چراگاه‌های طبیعی استان به میزان چشمگیری کاهش یافته و با ادامه روند کاهش نزولات آسمانی وقوع خشکسالی در سطح مراتع و از بین رفتن کامل پوشش گیاهی دور از انتظار نیست.

وی افزود: کرمانشاه از جمله مناطقی است که در سال‌های اخیر با کاهش دبی آب چشمه‌های موجود در مراتع و مشکل خشکسالی و کم‌آبی مواجه بوده و به همین دلیل مراتع استان در معرض خشکی قرار دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: تنش‌های آب و هوایی، چرای بی‌رویه دام در سطح مراتع و کاهش نزولات آسمانی به‌تدریج مراتع استان را در مسیر حرکت به سمت اقلیم خشک قرار داده است.

وی در ادامه اشاره‌ای هم به وضعیت کنونی مراتع استان داشت و گفت: استان کرمانشاه حدود ۱.۲ میلیون هکتار مرتع دارد که بیش از ۱۶۰ هزار هکتار از مراتع این استان جزو مراتع متراکم دسته بندی می‌شوند، هرچند خشکسالی هم اکنون این مراتع و دیگر مراتع استان را ضعیف کرده است.

کولانی با بیان اینکه در سنوات نرمال میانگین برداشت علوفه در مراتع استان به طور متوسط ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار بود که هم اکنون تحت تاثیر خشکسالی این میزان افت چشمگیری داشته، گفت: در چنین شرایطی انتظار می‌رود دامداران استان کاهش تعداد دام‌های خود در سطح مراتع و چراگاه‌های طبیعی برای حفظ پوشش گیاهی باقیمانده و پیشگیری از خطر نابودی مراتع به علت خشکسالی را در برنامه‌داشته باشند.

کولانی از دامداران و عشایر استان خواست در شرایط خشکسالی برای جلوگیری از نابودی مراتع با رعایت موارد مربوط به ورود و خروج به موقع از مراتع و نیز قُرُق، از نابودی مراتع جلوگیری کنند.

مدیریت بهینه مراتع، حفظ تعادل مراتع و دام و توزیع متوازن دام‌ها در مراتع از جمله راهکار‌های موجود در جهت حفاظت از مراتع است که کولانی از آن‌ها یاد کرد.

 

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار