رییس انجمن صنعت ساختمان استان کرمانشاه با بیان اینکه طرح نهضت ملی مسکن یک فرصت طلایی برای رونق کسب و کار در استان کرمانشاه است، گفت: طبق برآورد‌های انجام شده، اجرای طرح نهضت ملی مسکن یک بازار ۶۰ هزار میلیارد تومانی برای استان کرمانشاه فراهم می‌کند.
کد خبر: ۱۰۵۱۸۷۰
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۲ 21 June 2022

به گزارش خبرنگار تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا «آرش شادفر»، با اعلام اینکه ۳۰ درصد مشاغل استان در حوزه صنعت مسکن و ساخت و ساز است، افزود: امروز برای اشتغال و رونق اقتصادی استان یک فرصت به نام نهضت ملی مسکن داریم و اگر درست از این فرصت استفاده کنیم ۶۰ هزار میلیارد تومان در بازار مسکن کرمانشاه و اشتغال استان ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه باید به فکر پویایی اقتصاد و اشتغال استان کرمانشاه باشیم و این با شعار دادن درست نمی‌شود، گفت: اگر بتوانیم از این فرصت نهضت ملی مسکن برای استان استفاده کنیم هم بحران مسکن کرمانشاه، هم اشتغال و بیکاری استان، هم بحث امنیت و هم امیدواری که امروزه بسیار مورد نیاز جامعه ماست، درست می‌شود.

آمادگی کارخانه ها، تولیدی‌ها و انبوه سازان برای مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن

شادفر با بیان اینکه انجمن صنعت ساختمان استان کرمانشاه به عنوان رابط بین دولت و بخش خصوصی عمل می‌کند، گفت: کارخانه‌ها و تولیدی‌های مصالح ساختمانی که همه نوع مصالح اعم از سیمان، فولاد، آهن، کاشی، اتصالات، تاسیسات و دیگر مصالح را دارند، برای مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن آمادگی لازم را دارند و پای کار هستند.

رییس انجمن صنعت ساختمان استان کرمانشاه همچنین تاکید کرد: انبوه سازان کرمانشاهی نیز برای مشارکت در ساخت و زیرساخت‌های پروژه‌های نهضت ملی مسکن استان آماده کمک کردن هستند و حتی در راستای صنعتی سازی صنعت مسکن گام بردارند و با روش‌های مدرن پروژه‌ها را پیش ببرند.

شادفر در ادامه به مصوبه شواری مسکن که باید از مصالح و پیمانکاران بومی در پروژه‌های نهضت ملی مسکن استفاده شود، اشاره کرد و از اعلام آمادگی کارخانجات، تولید مصالح و پیمان کاران و انبوه سازان استان در راستای اجرای پروژه‌های نهضت مسکن خبر داد.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم دروازه استان را بر روی دیگران ببندیم، گفت: اقتصاد پویا یعنی اقتصاد رقابتی، یعنی تضمین کیفیت با قیمت مناسب، یعنی قرار داد‌هایی با کارخانه‌ها و تولیدی‌های استان ببندیم که به صرف باشد و پیمانکاران مجبور نشوند از دیگر استان‌ها مصالح وارد کنند.

طرح نهضت ملی مسکن بازار ۶۰ هزار میلیارد تومانی برای استان کرمانشاه فراهم می‌کند

این استاد رشته عمران دانشگاه صنعتی استان کرمانشاه با بیان اینکه از فرصت بازسازی زلزله سال ۹۶ استان فقط توانستیم پنج درصد استفاده کنیم و از بازار بوجود آمده ۹۵ درصد سایر استان‌ها استفاده کردند، گفت: با عزم مسئولان استان کارخانه‌ها و پیمانکاران نباید بگذاریم این فرصت نهضت ملی مسکن هم از دست برود.

شادفر بیان داشت: قرارداد بستن با کارخانه‌ها و پیمانکاران بومی آنان را ثروتمند می‌کند و آن‌ها نیز دست به اشتغال و رونق بازار استان می‌زنند؛ زیرا حرف ۱۰۰ واحد و هزار واحد مسکونی نیست، بحث حدود ۱۲۰ هزار واحد در طول چهار سال است و این برای پیمانکاران و کارخانه داران سودآور است و حتما برای توسعه کارشان دست به اشتغالزایی می‌زنند.

وی مزیت اخذ قرار داد پیش خرید با پیمانکاران و کارخانه و تولیدی‌ها را مدیریت ریسک عدم قطعیت قیمت بازار این روز‌ها و پایین آمدن هزینه تمام شده ساخت پروژه‌ها دانست و گفت: از طرفی کارخانه داران و تولیدی‌ها به داشتن بازار کار امیدوار می‌شوند.

در ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن باید نیاز مردم سنجیده شود

این کارشناس حوزه ساختمان سازی در ادامه با بیان اینکه در بحث نهضت ملی مسکن هدف اصلی خانه دار کردن اقشار ضعیف جامعه است، گفت: پس ابتدا باید نیاز مردم و توان آن‌ها که چه جور واحد مسکونی برای آن‌ها باید ساخته شود سنجیده شود سپس دست به ساخت و ساز بزنیم، زیرا در برخی از پروژه‌های مسکن مهر متقاضیان از آن استقبال نکردند و همین طور مانده است.

شادفر در ادامه رنج تعریف خانه در طرح نهضت ملی مسکن را ۷۰ تا ۱۰۰ متر زیربنا اعلام کرد و افزود: امروز باید به جنبه فرهنگی این واحد‌ها نیز توجه کنیم و واحد‌های پروژه‌های نهضت ملی مسکن حتما ۲ خوابه باشد.

به گزارش ایرنا؛ بر اساس سهمیه‌ای که وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن برای استان کرمانشاه در نظر گرفته، قرار است طی چهار سال ۱۱۶ هزار واحد مسکونی در استان ساخته شود که از این تعداد واحد مسکونی عملیات اجرایی ۱۸ هزار و ۴۷۷ واحد آن بهمن ماه سال گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی در استان کلید خورد و قرار است عملیات اجرایی ۲۳ هزار واحد مسکونی دیگر نیز بزودی در استان آغاز شود.

برای احداث واحد‌های مسکونی این طرح در شهر کرمانشاه ۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرستان‌های استان ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان دارد.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار