رئیس انجمن صنعت ساختمان استان کرمانشاه با اشاره به سرمایه، دانش و تخصص بخش خصوصی، گفت: دولت در صورت جلب مشارکت بخش خصوصی به ویژه انبوه‌سازان ساختمانی به راحتی می‌تواند طرح ملی نهضت مسکن که برای او بار مالی بسیار سنگینی را دارد، در مدت چهار سال در کشور اجرایی کند.
کد خبر: ۱۰۵۱۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۳ 18 June 2022

به گزارش خبرنگار تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا مهندس «آرش شاد فر» با اشاره به هزینه‌های هنگفت اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای دولت، افزود: اجرای این طرح به تنهایی توسط دولت طولانی خواهد شد و این باعث افزایش هزینه و کاهش کیفیت ساخت و ساز و در نهایت نارضایتی مردم و متقاضیان مانند مسکن مهر خواهد شد.

به گفته این استاد رشته عمران دانشگاه، مسکن مهر اگر درست اجرا می‌شد دستاورد‌های بزرگ و بهتری داشت و نکته و درسی از آن برای اجرای موفق طرح نهضت ملی مسکن می‌توان گرفت، این است که نباید براساس آزمون و خطا پیش برویم باید ایرادات مسکن مهر را احصا کنیم و سپس در این طرح دست به اقدام بزنیم.

شادفر ادامه داد به عنوان نمونه در اجرای خیلی از پروژه‌های مسکن مهر هزینه زیرساختی مانند جاده، آبرسانی، برق رسانی، گازرسانی، ساخت مدرسه و بوستان و دیگر مسائل بسیار بیشتر از ساخت خود واحد‌های مسکونی شد که در طرح نهضت ملی مسکن در جانمایی این پروژه‌ها باید دقت بیشتری شود.

وی موازنه سه ضلع هزینه، زمان و کیفیت را شاخص موفقیت یک پروژه عمرانی تعریف کرد و افزود: وقتی اجرای یک پروژه زمان بر شود، هزینه‌های نگهداری و اجرای آن افزایش می‌یابد و این مطمئنا بر کیفیت مواد و مصالح آن نیز تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین فقط اجرای پروژه عامل موفقیت آن نیست بلکه باید ببنیم در چه مدت زمان و با چه هزینه‌ای ساخته شده است.

در طرح نهضت ملی مسکن باید جایگاه بخش خصوصی دقیق‌تر تعریف شود

رئیس انجمن صنعت ساختمان استان کرمانشاه در ادامه سخنانش گفت: درسی دیگر از طرح مسکن مهر می‌توان گرفت کم توجهی به مشارکت بخش خصوصی به ویژه در بحث زیر ساخت‌ها است اگر بخش خصوصی مخصوصا در بحث زیرساخت‌های پروژه‌های نهضت ملی مسکن مانند جاده، احداث مدرسه، مکان‌های تفریحی، بوستان و دیگر موارد مشارکت کند، هزینه‌های بسیار زیادی را از دوش دولت بر داشته می‌شود، زیرا دولت به تنهایی توان مالی و نیروی اجرای این طرح بزرگ را ندارد و مشمول زمان خواهد شد.

شادفر عنوان کرد: متاسفانه دولت در اجرای طرح نهضت ملی مسکن جایگاه آنچنانی دقیقی برای بخش خصوصی ندیده و تعریف نکرده و همین عامل به نظر باعث اجرای ناموفق آن ظرف مدت زمان مقرر خواهد شد.

این کارشناس حوزه ساختمان سازی توضیح داد: بخش خصوصی هم سرمایه، دانش و تخصص لازم را برای اجرای پروژه‌ها دارد و هم انگیزه که عامل بسیار مهمی در موفقیت یک پروژه است و می‌تواند پروژه‌های با کیفیتی در مدت کوتاهی در راستای سودهی در مدیریت پروژه بسازد و تحویل دهد و دولت به عنوان شریک متمول با پرستیژ، ناظر و تسهیل گر در پروژه مشارکت کند و از بخش خصوصی کار بخواهد.

به گفته شادفر لازم است بخش خصوصی به عنوان مشارکت دهنده در اجرای بخش‌های مختلف طرح نهضت ملی مسکن سرمایه گذاری و پس بهره برداری از آن را به دولت تحویل دهد، مانند اجرای خیلی از پروژه‌های عمرانی و اقتصادی دیگر از قبیل ساخت بزرگراه، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها که با مشارکت بخش خصوصی ساخته می‌شود.

این استاد رشته عمران دانشگاه در ادامه بیان داشت: به عنوان یک مدرس دانشگاه به جرائت اعلام می‌کنم کمتر جای از دنیا دولت با زمین رایگان و هیچ سپرده‌ای برای مردم خانه می‌سازد، اما باید دقت کنیم اجرای پروژه‌های که دولت هم بسازد و هم زیرساخت‌ها را مانند فضای سبز، جاده سازی را فراهم کند، مطمئنا همزمان با هم، نمی‌تواند انجام شود و زمان بر خواهد شد و این هزینه‌ها را برای دولت بسیار افزایش خواهد داد بنابراین مشارکت بخش خصوصی را برای موفقیت در این طرح می‌طلبد.

به گزارش ایرنا؛ بر اساس سهمیه‌ای که وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن برای استان کرمانشاه در نظر گرفته، قرار است طی چهار سال ۱۱۶ هزار واحد مسکونی در استان ساخته شود که از این تعداد واحد مسکونی عملیات اجرایی ۱۸ هزار و ۴۷۷ واحد آن بهمن ماه سال گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی در استان کلید خورد و قرار است عملیات اجرایی ۲۳ هزار واحد مسکونی دیگر نیز بزودی در استان آغاز شود.

برای احداث واحد‌های مسکونی این طرح در شهر کرمانشاه ۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرستان‌های استان ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار