رئیس کمیته پزشکی و حرکات اصلاحی هیات ورزش همگانی استان کرمانشاه
رئیس کمیته پزشکی و حرکات اصلاحی هیات ورزش همگانی استان کرمانشاه گفت: ناهنجاری زانوی ضربدری که بیشتر در بین کودکان و زنان شایع است، با انجام برخی حرکات اصلاحی قابل بهبودی است.
کد خبر: ۱۰۰۰۴۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴ 11 October 2021

ساحل طلایی بابیان اینکه زانوی ضربدری وضعیتی است که در آن زانو‌ها از راستای طبیعی خود خارج می‌شود، اظهار کرد: زانوی ضربدری ناهنجاری است که در هنگام ایستادن و تحمل وزن، زانو‌ها نسبت به قوزک‌های داخلی پا به یکدیگر نزدیک‌تر هستند.

وی عارضه زانوی ضربدری را ناشی از انحراف در مفاصل مختلف اندام تحتانی دانست و افزود: این عارضه غالبا در کودکان سنین مدرسه مشاهده می‌شود و معمولا هم همراه با ناهنجاری کف پای صاف بروز پیدا می‌کند.

رئیس کمیته پزشکی و حرکات اصلاحی هیات ورزش همگانی کرمانشاه اضافه کرد: این ناهنجاری در دختران بویژه در سنین بلوغ که دارای اضافه وزن هم هستند، مشاهده می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است.

وی گفت: در افراد مبتلا به زانو ضربدری در حالت ایستاده برای اینکه پا‌ها در کنار همدیگر قرار بگیرند، زانو‌ها با یکدیگر تماس خواهند داشت.

طلایی با بیان اینکه در این ناهنجاری مفاصل زانو، ران، مچ پا و مفاصل لگنی و کمری درگیر هستند، گفت: از دلایل احتمالی بروز این نوع از ناهنجاری می‌توان به دلایل وراثتی، بیماری نرمی استخوان، چاقی و اضافه وزن در کودکان و آسیب‌های سطوح مفصلی مثل شکستگی‌ها نام برد.

وی اضافه کرد: ناهنجاری زانوی ضربدری دارای عوارضی است که اگر به آن رسیدگی نشود، آرتروز زودرس زانو، کوتاهی ارتفاع پایین تنه، برخورد زانو‌ها با یکدیگر هنگام راه رفتن، خستگی زوردرس حین راه رفتن و دویدن و... را بدنبال خواهد داشت.

رئیس کمیته پزشکی و حرکات اصلاحی هیات ورزش همگانی کرمانشاه با بیان اینکه کودکانی که مبتلا به زانوی ضربدری هستند عموما تمایل دارند که به شکل قورباغه بنشینند، گفت: راحت‌ترین راه تشخیص زانو ضربدری کودکان برای والدین از طریق ساییدگی داخلی کفش کودکانشان است.

وی افزود: زانوی ضربدری تا شش سالگی می‌تواند در کودکان طبیعی باشد و تا زمانی که استخوان و مفاصل کودکان شکل می‌گیرد، نباید نگرانی چندانی داشته باشند و نیاز به مراجعه به متخصصین حرکات اصلاحی نیست.

طلایی با بیان اینکه ناهنجاری زانوی ضربدری باانجام برخی حرکات اصلاحی قابل بهبود است، گفت: در یکی از این حرکات، افراد مبتلا به زانو ضربدری باید صاف بایستند، پا‌ها را به اندازه عرض لگن باز کرده و یک گام بلند از بغل به طرف چپ بردارند و در حالی که پا‌ها روی زمین است، زانوی خود را خم کنند و لگن را به طرف عقب فشار دهند. وقتی که یک نیروی کشش قوی در ناحیه لگن و کشاله ران خود احساس کردند، بایستند و پا‌ها را به وضعیت اول برگردانند. این حرکت را ۱۰ تا ۱۲ مرتبه تکرار کنند و سپس از طرف راست انجام دهند.

وی ادامه داد: در این حرکت هم که به عنوان لاک حلزونی شناخته می‌شود، فرد زانوی ضربدری به پهلو خوابیده و با استفاده از کش پا‌ها را از هم دور می‌کند. این حرکت را می‌توان در ٣ ست با ٢٠ تکرار انجام داد.

رئیس کمیته پزشکی و حرکات اصلاحی هیات ورزش همگانی کرمانشاه افزود: همچنین تمرین کششی عضلات باسن و ران با زانوی خمیده نیز می‌تواند به بهبود زانوی پرانتری کمک کند.

وی یادآورشد: در تمرین ساید استپ نیز فرد مبتلا کش را بالای زانو قرار می‌دهد و به طرفین به حالت تصویر حرکت می‌دهد

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار